Under huden på Ibsens kvinner
15.4.2019 09:00:00 CEST | Den Norske Opera & Ballett | Pressemelding

Det er to av Norges sterkeste scenekunstnere som nå samarbeider igjen. Med referanser, overmalinger og inspirasjon fra Rosmersholm, Fruen fra havet og Hedda Gabler, har Bjørnsgaard og Spidsøe skapt et nytt og dyptloddende danseverk. Sammen har de gått inn i de viktigste scenene i de tre klassiske dramaene. De har én ting felles: De sentrale kvinnene går under – på grunn av medgang.
– Hedda, Rebekka og Elida står i vanskelige situasjoner, men vanlige folk dealer med mye av det samme i 2019. Ibsen portretterer de valgene vi må ta i livet og hva de gjør med oss. Spesielt når vi tar feil, sier Camilla Spidsøe.
Hun er en av Norges fremste dansere, med lang fartstid både i Carte Blanche og Nasjonalballetten. Nylig mottok hun Aase Byes Minnepris, en av de høyeste æresbevisninger en norsk scenekunstner kan få. Med seg på scenen har hun dansepartner Ole Willy Falkhaugen, skuespiller Andrine Sæther og en strykekvartett.
Bak forestillingen står koreograf Ingun Bjørnsgaard, som alltid skaper et helt eget og fascinerende univers på scenen. Hun har tidligere lagd en rekke forestillinger basert på Ibsens dramaer, blant annet skapte hun Hedda for Ballet de Lorraine og Rotating Nora for Ingun Bjørnsgaard Prosjekt.
Urpremiere 25. april, Scene 2
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Kommunikasjonsrådgiver Ole-Morten Vestby, omv@operaen.no, 97076610
Bilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Sommeråpent operahus med dans for hele familien25.6.2026 10:05:47 CEST | Pressemelding
Jo Strømgren Kompani inntar Operaen i juli og august! Med seg har de turist- og familievennlige danseforestillinger, blant annet den verdenskjente fotballdansen, til lavere billettpris.
Ny bloddryppende musikk av norske komponister i Operaen17.6.2026 08:04:50 CEST | Pressemelding
20. juni urfremføres nyskrevne arier til Operaens unge sangere. Fem av Norges mest markante samtidskomponister står bak, og på scenen møter publikum fullt orkester i ledelse av musikksjef Edward Gardner.
Oslo Pride åpner med opera15.6.2026 11:37:48 CEST | Pressemelding
Nasjonaloperaen, Oslo-filharmonien og Oslo Pride inviterer til en storslått åpning av årets pride-feiring. Sammen med fremragende solister og og landets største orkester feires skeiv kunstnerisk arv på Hovedscenen, onsdag 17. juni.
Nasjonalballetten satser stort med ny Romeo og Julie4.6.2026 07:35:24 CEST | Pressemelding
6. juni går teppet opp for Nasjonalballettens nye Romeo og Julie på Hovedscenen – en helaftens ballett i stort format fra koreografen bak Nøtteknekkeren, med kulisser og kostymer skapt i Operaens verksteder.
Geir Bergkastet fratrer som administrerende direktør i Den Norske Opera & Ballett den 1. desember 202629.5.2026 11:30:13 CEST | Pressemelding
Etter over 9 år i sjefsstolen ved Operaen i Bjørvika går Geir Bergkastet videre til jobben som Fylkeskultursjef i Innlandet fylkeskommune. Styret i Den Norske Opera & Ballett iverksetter umiddelbart arbeidet med å finne hans etterfølger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
