Ulven som ble flyttet er tilbake nær Engerdal
21.1.2020 20:08:13 CET | Miljødirektoratet | Pressemelding

– Ulven krysset kommunegrensa til Engerdal, før den returnerte til Rendalen kommune. Den er fortsatt noen mil unna reinbeiteområdene i Engerdal, som den ble flyttet fra i fjor. Reineierne er varslet og holdes orientert av Fylkesmannen i Innlandet. Støtte til økt tilsyn med reinflokkene er et tiltak som vurderes, sier seksjonsleder Knut Morten Vangen i Miljødirektoratet.
Fylkesmannen i Innlandet har avgrenset lisensfelling av ulv i hele Engerdal og deler av Trysil og Rendalen kommuner, for å hindre at ulven felles i lisensfellingen som pågår utenfor ulvesonen.
Konstant vandring
Helt siden ulven ble flyttet fra Engerdal til Kongsvinger den 14. november i fjor, har den vandret rundt i Norge og Sverige.
Rett før jul vandret den nord til Trysil, men vendte mot sørøst og inn i Sverige. Den vendte tilbake til Norge i Elverum-traktene og vandret mot vest før den snudde mot nord.
Selv om ulven er tilbake nær Engerdal, vurderer direktoratet det slik at den ikke har slått seg til ro her. Erfaring viser at unge hanner sjelden slår seg til ro i et område uten å ha funnet en make.
– De siste to månedene har ikke ulven oppholdt seg mer enn noen dager på samme sted. På denne tida av året leter unge hannulver normalt etter en make. Vi utelukker ikke at ulven kan vandre videre, og vil avvente situasjonen før vi vurderer eventuelle tiltak, sier Vangen.
– Ulven var heller ikke etablert i Engerdal før den ble bedøvet og flyttet, men vandret også da både lenger sør og inn i Sverige, forklarer han.
Vil fortsatt følge ulven
Miljødirektoratet vil fortsatt følge ulvens bevegelser ved hjelp av GPS-signaler fra senderen den bærer.
Direktoratet har ikke tatt stilling til hvilke tiltak som vil bli gjennomført dersom ulven går inn i Elgå reinbeitedistrikt, men er forberedt på flere muligheter.
– Ulven er genetisk viktig fordi den bærer på gener fra den finsk-russiske ulvebestanden. Det er verdifullt for den sør-skandinaviske ulvestammen om ulven får avkom som kan tilføre nye gener i bestanden, sier Knut Morten Vangen.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Video fra merkingen av ulven 14. november. Video: Statens naturoppsyn/Miljødirektoratet.
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder

Lenker
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Færre rovviltskader også i år10.8.2026 12:57:56 CEST | Pressemelding
Per 1. august i år har Statens naturoppsyn påvist 489 rovviltskader på sau. Dette er de nest laveste tallene siden registreringen startet i 2002.
Færre rovviltskadar også i år10.8.2026 12:57:56 CEST | Pressemelding
Per 1. august i år har Statens naturoppsyn påvist 489 rovviltskadar på sau. Dette er dei nest lågaste tala sidan registreringa starta i 2002.
Ulv felt i Sør-Fron kommune20.7.2026 16:45:55 CEST | Pressemelding
Mandag 20. juli ble det felt en hannulv i Sør-Fron kommune.
Stenger laksefisket i flere elver i Midt-Norge16.7.2026 14:34:54 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratet strammer ytterligere inn på fisket i elver der situasjonen er kritisk. Gaula, Orkla og Verdalselva stenges fra 1. august.
Klare for forsøk på felling av ulv15.7.2026 17:12:42 CEST | Pressemelding
Staten naturoppsyn har tilknyttet seg lokale jegere fra kommunale skadefellingslag i oppdraget fra Klima- og miljødepartementet om å felle ulven som har skadet sau i Gausdal og Oppdal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
