Turmattips til vinterferien
19.2.2021 12:48:39 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Når mye annet er stengt er naturen alltid åpen, og klar for å ta imot oss. Gode forberedelser bidrar til gode turopplevelser og varige minner.
- Det er ikke lengden på turen som teller – det er kosen og gleden med å være sammen ute, sier Gerd Byermoen i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Mange barn elsker å være på tur – men det er ofte de voksne som er opptatt av lengden på turen. Nå er det fine muligheter for både tur til akebakken, skøyteisen og tur på ski. Uansett hvor turen går er det viktig at den foregår på barnas premisser. På den måten blir det en fin dag for alle.
Slik kan dere forberede turmat hjemme
Barn elsker å bake, og grove grønnsaksmuffins kan være super turmat. Stolt kan de servere eget bakverk, og spise med god appetitt etter en tur i frisk luft. Oppskåret frukt og grønnsaker i staver kan barna også være med å forberede, mens dere snakker om turen dere planlegger.
Vil du ha med noe varmende passer det godt med suppe på termos.
Slik kan du lage deilig mat på primus eller på bål
Vårt beste tips er «rivesuppe» - gjerne etterfulgt av pannekaker. Det krever litt forberedelse hjemme, men lykken er stor når rasteplassen er inntatt.
Rivesuppen lages enkelt med vann og buljongterning som kokes opp. Så heller du i assorterte grønnsaker som er hakket fint eller revet på rivjern – simsalabim og suppen er klar på bare noen minutter. Deilig varmende suppe kan servers i kopp – da er det enkelt å unngå søl for både små og store.
Når den store sulten er stillet kan pannekakene stekes. Ta med panekakerøre på en flaske og gjerne noen friske bær til topping.
Potet og tomatsalat til pølsene
Pølser på bålet er godt. Med en potetsalat, som kan lages med kalde poteter fra i går og noen andre grønnsaker, blir den fort til et mer komplett måltid. Noen småtomater og agurk i skiver er deilig «ventemat» mens bålet blir klart og pølsene grilles.
Påfyll underveis holder energien oppe
Alle fine maskineri trenger skikkelig påfyll også kroppen vår.
- Frukt skåret i biter smaker godt og slukker tørsten. – Når appelsinskiver og eplebåter ligge sammen i en boks eller pose holder eplene seg fine uten å bli brune, forteller Gerd.
En liten pose med usaltede nøtter og rosiner kan være godt hvis turen blir lang, og selvsagt er det lov med en liten sjokoladebit også.
Med gode forberedelser og god mat i magen gjennom dagen blir humøret godt og turgleden vokser.
Nøkkelord
Kontakter
Gerd ByermoenKommunikasjonssjef
Har ansvar for å tilrettelegge intern og eksterne kommunikasjon og er hovedkontakt for alle mediehenvendelser. Er opptatt av å formidle kunnskap om frukt, bær og grønnsaker og ikke minst spre matglede.
Bilder
Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Nordmenn kaster fortsatt 35 kilo mat i året – slik kan du bruke opp mer10.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster i snitt rundt 35 kilo mat i året. Det tilsvarer omtrent fire til fem fulle handleposer med mat per person. Mye av maten som kastes er frukt og grønnsaker som kunne blitt brukt i smoothie, supper eller gryter.
Nesten halvparten dropper mellommåltider – kan koste oss fruktporsjonene11.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nordmenn liker frukt. Likevel spiser nesten halvparten sjelden eller aldri mellommåltider – en viktig anledning til å få i seg mer frukt i hverdagen.
St1 vant NM i frukt og grønt energistasjon 202528.1.2026 15:55:05 CET | Pressemelding
NM i frukt og grønt energistasjon ble arrangert for andre gang i 2025 av Opplysningskontoret for frukt og grønt. Målet med konkurransen er å gjøre det enklere å spise frukt og grønt også når maten kjøpes på farten. I årets konkurranse var det St1 som gikk helt til topps.
Stadig større fokus på å spise mindre ultraprosessert mat14.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Tre av fire nordmenn ønsker å gjøre endringer i matvanene sine i 2026. Øverst på listen står ønsket om å spise mer grønnsaker og salat (35 prosent), tett fulgt av ønsket om å spise mindre ultraprosessert mat.
Slik unngår du magevondt og forstoppelse i julen17.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange opplever å bli ekstra «stinne» etter julemåltidene. Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) minner om at små justeringer – og litt mer grønt – kan gjøre en stor forskjell for fordøyelsen gjennom høytiden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
