Trygg Trafikk åpnet ny rasteplass i Brumunddal
12.5.2021 14:36:40 CEST | Nye Veier | Pressemelding
Rasteplassen er en del av Nye Veiers utbygging av ny trafikksikker E6 gjennom Innlandet.
- Rasteplassen tett på E6 i Brumunddal er på mange måter et trafikksikkerhetstiltak, og det var derfor både viktig og riktig at Trygg Trafikk fikk æren av å åpne den nye plassen. Nå står rasteplassen klar til bruk både for veifarende og lokalbefolkning akkurat i tide til det som trolig blir en av vårens største utfartshelger, sier Jarle Kristian Tangen, prosjektsjef i Nye Veier.
Den offisielle åpningen ble gjennomført på toppen av utsiktspunktet som av mange blir benevnt som «Sukkertoppen».
- For Trygg Trafikk er det viktig at det tilrettelegges for innbydende rasteplasser som får slitne, trøtte førere til å stoppe, som denne fine Sukkertoppen som Nye Veier har laget langs E6. Små, utålmodige barn kan distrahere sjåføren, som igjen kan påvirke trafikkatferden. En stressa, distrahert sjåfør, er ikke en god sjåfør. Stopp, få frisk luft, sov i 15 minutter, eller gå på toppen av Sukkertoppen og se utover Furnesfjorden før du strammer beltet og kjører videre, er oppfordringen fra Trygg Trafikk. Det vil gjøre det tryggere for en selv og medtrafikantene, sier regionleder Marianne Mittet Solbraa i Trygg Trafikk.
På rasteplassen blir det plass til 10biler. Plassen består blant annet av et moderne toalettanlegg og en flott tursti til det nye utsiktspunktet. På toppen er det en rund benk med utsikt til alle kanter.
- Godt samarbeid mellom Ringsaker kommune, regionale myndigheter og andre sentrale interessenter har gjort det mulig å bygge en spektakulær rasteplass i Brumunddal. Etter flere år med stor anleggsaktivitet er det flott å se at de siste brikkene nå faller på plass, sier Tangen.
Totalentreprenøren Veidekke, som har stått for byggingen av E6 Arnkvern – Moelv for Nye Veier, har også bygd rasteplassen i Brumunddal. Driftsoperatøren Risa, som drifter E6 for Nye Veier, skal står for den daglige driften av rasteplassen.
- Rasteplassen komplementerer på mange måter det attraktive området mellom nye E6, Mjøsparken, båthavna og Mjøstårnet. Vi er rimelig sikre på at dette blir et populært stoppested for mange, sier Tangen.
Nye Veier har åpnet 43 kilometer med firefelts motorvei mellom Kolomoen og Moelv i Innlandet. Rasteplassen i Brumunddal inngår i motorveiutbyggingen sammen med en lang rekke tiltak for folk, som for eksempel gang- og sykkelveier, turstier, pendlerparkeringer og døgnhvileplass for yrkessjåførene.
Nøkkelord
Bilder
Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Tester natteslukking av veilys27.3.2026 05:00:00 CET | Pressemelding
Nye Veier tester ut å slukke veilysene på E18 mellom Rugtvedt og Dørdal fra 26. mars til 10. september. I den lyseste delen av året er det rom for å redusere energibruken uten å svekke sikkerheten for trafikantene.
Kommunedelplan for E18 Tvedestrand–Risør oversendt til sluttbehandling24.3.2026 05:30:00 CET | Aktuelt
Kommunedelplanen for E18 i Risør og Tvedestrand er nå oversendt til kommunene for sluttbehandling. Planarbeidet bygger på forutsetningen om E18 som nasjonal hovedvei med fire felt og fartsgrense 100 km/t. Planområdet strekker seg fra Rødmyr i Tvedestrand til Akland i Risør, en strekning på om lag 15 kilometer.
Reguleringsplanen for E18 Kragerø–Bamble er oversendt til kommunene10.3.2026 08:44:27 CET | Aktuelt
Nye Veier har sendt reguleringsplanen for ny E18 Kragerø - Bamble til kommunene for sluttbehandling.
Ståle Nistov blir Nye Veier-sjef9.3.2026 12:29:40 CET | Pressemelding
Ståle Nistov blir ny administrerende direktør i Nye Veier AS. Han har ledet Flytoget siden april 2023.
Dette er forslaget til ny korridor E39 Bilstad-Bue i Rogaland6.3.2026 09:10:00 CET | Pressemelding
Nye Veier sender 6. mars ut forslag til planprogram og silingsrapport for ny E39 fra Bilstad til Bue på høring. Strekningen berører Lund, Eigersund og Bjerkreim kommuner i Rogaland. Høringsfristen er 30. april 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
