Trekker elever inn i stortingssalen med digitalt tilbud

‒ Vi skal være åpne for det norske folk, uansett om Stortinget nå må holdes stengt for besøkende. Det er viktig for å bygge kunnskap og tiltro til demokratiet, og det er spesielt viktig for dem som skal stemme for første gang til høsten, sier stortingspresident Tone Wilhelmsen Trøen.
Hvert år besøker over 20.000 norske skoleelever Stortinget. De får omvisning, deltar i læringsspill og får, hvis de er heldige, mulighet til å prate litt med en stortingsrepresentant eller to.
Siden koronapandemien har satt en stopper for fysiske besøk, har Stortinget innført et nytt digitalt undervisningopplegg for skoleelever hvor elevene møter Stortingets omvisere på Teams, direkte fra stortingssalen. Stortinget fra klasserommet er noe av det Stortinget nå tilbyr for å i stedet nå ungdom digitalt med godt innhold om Stortinget.
Målet med Stortinget fra klasserommet er å gi elevene en opplevelse av å være så nær Stortinget som mulig, nå når selve bygningen er stengt for besøkende. Derfor brukes nettopp stortingssalen, slik at elevene får en følelse av å være der hvor det virkelig skjer.
‒ Jeg er sikker på at elevene blir engasjert når de møter omviserne våre i stortingsalen – et rom mange elever kjenner igjen fra bilder og tv, sier Trøen.
Tilbudet startet opp i høst, og flere klasser har allerede deltatt. I evalueringen fra lærere og elever har tilbudet fått toppscore. Det har ført til at Stortinget nå ruller ut dette tilbudet til flere.
‒ I mange land synker tilliten til folkevalgte. Heldigvis har vi i Norge stor tillit til våre politikere. Ved å slippe skoleelever inn på Stortinget med sine spørsmål gjennom digitale kanaler, vil vi styrke kunnskapen og oppslutningen om demokratiet, sier stortingspresidenten.
Stortinget fra klasserommet anbefales spesielt for elever som for første gang har stemmerett ved høstens stortingsvalg. Stortinget har også opplegg for elever på mellomtrinnet, ungdomsskolen og for elever som tar voksenopplæring.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakt for pressehenvendelser til Stortingets presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse.
Bilder



Lenker
- Her ligger påmeldingsskjema til Stortinget fra klasserommet.
- Informasjon og påmeldingsskjema til demokratiet og deg, et undervisningstilbud tilpasset elever ved voksenopplæringen
- Informasjon og påmeldingsskjema til spør stortingspresidenten, et undervisningstilbud for elever fra 5. klasse til videregående.
Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Stortingets siste dag før sommeren20.6.2025 12:05:51 CEST | Pressemelding
Fredag 20. juni avslutter Stortinget sitt arbeid for denne perioden. Tall fra sesjonen og perioden viser at det har vært høy aktivitet. Det har blant annet blitt satt ny rekord i antall representantforslag og innstillinger.
Påmelding til pressepunkt - Stortingets avslutningsmiddag18.6.2025 17:47:10 CEST | Presseinvitasjon
Lørdag 21. juni holdes Stortingets avslutningsmiddag på Oslo rådhus. Alle journalister som ønsker å være til stede må akkrediteres.
Kari Henriksen til NATO-toppmøte i Brussel 19.-20. juni17.6.2025 13:31:05 CEST | Pressemelding
Visepresident Kari Henriksen representerer Stortinget på NATOs parlamentariske toppmøte i Brussel 19.-20. juni.
Endelig en kvinne på sokkel på Eidsvolls plass11.6.2025 15:07:25 CEST | Pressemelding
Onsdag 11. juni 2025 ble skulpturen av Anna Rogstad, den første kvinnen på Stortinget, avduket på Eidsvolls plass.
Avduker skulptur av første kvinne på Stortinget7.6.2025 12:39:51 CEST | Pressemelding
Skulpturen av Anna Rogstad, den første kvinnen som ble stortingsrepresentant, avdukes på Eidsvolls plass onsdag 11. juni klokken 12.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom