Trapper opp i sykehusstreiken
Dermed er det streik ved Oslo Universitetssykehus, St. Olavs hospital, Helse Bergen, og Sørlandet sykehus. I tillegg er nye streikesteder Sykehuset Østfold, Sørlandet sykehus Arendal, og Universitetssykehuset Nord-Norge.
– Vi står på vårt. Dette er fortsatt like blodig urettferdig som da streiken startet for en uke siden. Pensjon fra første krone, også for deltidsansatte med lave stillingsprosenter, er et ufravikelig krav for oss. De dette handler om er i hovedsak kvinner og de fleste er unge. Derfor er dette både et likestillingskrav og et likebehandlingskrav. Det hører ingen sted hjemme at disse arbeidstakerne ikke skal tjene opp pensjon. Det er et pensjonssvik, det finnes ikke andre ord, sier Sissel M. Skoghaug, nestleder i Fagforbundet.
– Det er ikke bare det at de ikke tjener opp pensjon. De får heller ikke forsikringsordninger knyttet til uførhet og dessuten ikke etterlattepensjon, sier hun.
Et rettferdig likestillingskrav
Kravet om pensjon fra første krone og første arbeidede time er ikke nytt. Dette er gjeldende avtale i kommunesektoren og har vært det i flere år. Det betyr at f.eks. en helsefagarbeider som jobber for kommunen i 19 prosent deltidsstilling tjener opp pensjon, mens en som har en tilsvarende stilling i sykehus, ikke gjør det.
– 75 prosent av dem som rammes er kvinner, med små stillinger og lav lønn. Vi er utrolig skuffet over at arbeidsgiversiden velger konflikt heller enn å møte sine lavest lønte ansatte med et rettferdig likebehandlingskrav, sier Skoghaug.
– Det er ikke fare for liv og helse. Vi driver en forsvarlig konflikt, og skulle likevel arbeidsgiver lokalt mene at noen av streikeuttakene vil medføre fare for liv og helse, innvilges det dispensasjon, forsikrer Skoghaug.
LO-Stats tall for utvidelse av streiken;
- St. Olavs hospital utvider med - 19
- Sykehuset Østfold - 25
- Sørlandet sykehus Arendal - 32
- Universitetssykehuset Nord- Norge HF Tromsø - 27
FO
- St. Olavs hospital utvider med - 16
- Universitetssykehuset i Oslo utvider med - 5
Creo
- Universitetssykehuset i Oslo - 2
Kontakter
Nestleder i Fagforbundet Sissel M. Skoghaug tlf 488 82 407
Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Norge kan ikke investere i folkerettsbrudd – Fagforbundet og Norsk Folkehjelp krever instruks1.7.2025 10:25:48 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og Norsk Folkehjelp stiller seg bak kritikken som FNs spesialrapportør nå retter mot det norske Oljefondet. Vi krever at finansminister Jens Stoltenberg umiddelbart gir Oljefondet instruks om å trekke seg ut av selskaper som medvirker til Israels folkerettsbrudd.
Fagforbundet kjøper motbok til stortingsrepresentantene22.6.2025 09:38:06 CEST | Pressemelding
Kampen om verdiene. Om velferdsstaten og landet som fikk for mange rike av Ola Innset er sendt til alle stortingsrepresentantene.
Fornøyd med styrket velferd og bedre bemanning17.6.2025 11:02:28 CEST | Pressemelding
Fagforbundet skryter av at de rødgrønne styrker kommuneøkonomien, sikrer bedre bemanning i barnehagen og gir folk bedre råd med billigere strøm og barnehage. – De rødgrønne har lytta til ønskene fra våre medlemmer, sier Mette Nord.
Økt kjøpekraft til alle i kommuneoppgjøret28.5.2025 01:00:00 CEST | Pressemelding
Det ble løsning i kommuneoppgjøret, etter at LO Kommune ble enige med arbeidsgiveren KS under meklinga natt til onsdag 28. mai. Resultatet sikrer alle medlemmene økt kjøpekraft, og bidrar til en bedre fordelingsprofil for LO Kommunes 190.000 medlemmer.
25 237 kan bli tatt ut i storstreik i kommunene27.5.2025 12:30:03 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og LO kommune varsler nytt streikeuttak for 16 962 medlemmer i norske kommuner, dersom dagens mekling hos Riksmekleren ikke fører fram. Tidligere har de meldt at 8 275 blir tatt ut i streik fra 28. mai, og nå vil altså en mulig storstreik i kommunene bli trappet opp fra 3. juni. Totalt kan da 25 237 av LO Kommunes medlemmer være i streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom