Sykehusstreiken kan løses

I forhandlingene om ny offentlig tjenestepensjon i fjor, ble minstegrensene på 20 % for innmelding i pensjonsordningene videreført. LO og YS krever nå at denne grensen skal fjernes for deres medlemmer i sykehusene.
For å løse streiken, har helseforetakene derfor tilbudt LO og YS at ingen stillinger skal utlyses i mindre enn 20 prosent. Dermed blir alle faste nyansatte innmeldt i pensjonsordningen. Alle nåværende fast ansatte som er organisert i LO/YS og som har lavere samlet ansettelsesforhold enn 20 prosent, vil få tilbud om å utvide sitt ansettelsesforhold til minimum 20 prosent, slik at disse også meldes inn i pensjonsordningen.
Dette tilbudet vil innebære at de som ønsker det kan meldes inn i pensjonsordningen og få pensjon fra første krone.
Regjeringen har nå nedsatt en partssammensatt arbeidsgruppe som skal vurdere pensjon fra første krone, herunder minstegrense for innmelding i pensjonsordningene. Resultatet fra dette arbeidet må være klart før det kan vurderes endringer i sykehusenes pensjonsregler.
For mer informasjon:
Administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF, Stig A. Slørdahl, telefon 918 97 510
Nøkkelord
Kontakter
Tor Harald HaukåsKommunikasjonsdirektør
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
Bilder

Om Helse Midt-Norge RHF
Vi sørger for gode spesialiserte helsetjenester for befolkningen i Midt-Norge.
Virksomheten omfatter spesialiserte helsetjenester innen fysisk, psykisk helsevern og tverrfaglig spesialisert rusbehandling. Våre hovedoppgaver er å sørge for opplæring av pasienter og pårørende, utdanning av helsepersonell, forskning og pasientbehandling.
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
HelsaMi oppfyller kravene til universell utforming23.12.2025 12:13:34 CET | Pressemelding
Tilsynet for universell utforming av ikt har avsluttet tilsynet med Helseplattformen AS og nettversjonen av HelsaMi. Dette er klart etter at en oppfølgingstest 23. desember 2025 viste at alle feil var rettet.
Kommunene får disponere midler til å forbedre Helseplattformen18.12.2025 12:58:21 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt at kommunene, med Trondheim kommune som kontaktpunkt, kan disponere 35 millioner til å gjøre Helseplattformen mer brukervennlig og effektiv.
Nye akuttmottak i Nord-Trøndelag behandles på nytt i 202618.12.2025 11:02:03 CET | Pressemelding
Torsdag 18 desember behandlet styret i Helse Midt-Norge RHF konseptfasen for nye akuttmottak ved Helse Nord-Trøndelag HF.
God kvalitet på behandlingen av hjerteinfarkt i Midt-Norge17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Pasienter i Midt-Norge får god behandling ved akutt hjerteinfarkt. Dette er konklusjonen i en rapport fra en samstemt arbeidsgruppe med hjerteleger fra alle sykehusene i regionen.
Rapport om Helseplattformen er klar8.12.2025 16:18:55 CET | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet publiserte i ettermiddag rapporten fra Vista Analyse om Helseplattformen. Rapporten er en oppfølging av et anmodningsvedtak fra Stortinget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
