Sven Mollekleiv leder Qatar-utredning
20.3.2021 11:16:45 CET | Norges Fotballforbund | Pressemelding

Utvalget skal utrede sentrale forhold som skal ligge til grunn for et vedtak om Qatar-spørsmålet fram til ekstraordinært forbundsting 20. juni. Mollekleiv får med seg et bredt og representativt utvalg, der sammensetningen er under arbeid. Utvalget vil være på plass i løpet av neste uke, og kan da starte sitt arbeid.
Bestillingen til utvalget er å vurdere hvordan Norge skal forholde seg til at et fotball-VM arrangeres i et land som Qatar, som på flere områder bryter menneskerettighetene - og hvilket virkemiddel som skal tas i bruk for å markere vår holdning.
- Flere har, med ulike ståsteder i Qatar-spørsmålet, pekt på og spilt inn Sven Mollekleiv i denne rollen. Han har lang erfaring med internasjonale spørsmål, konflikter, mekling og håndtering av store, komplekse spørsmål. Han kjenner også idretten godt. Mollekleiv er flink til å balansere krevende problemstillinger, lytte og inkludere. Grunnlaget er lagt for et godt utvalgsarbeid, sier fotballpresident Terje Svendsen.
To måneders arbeidsperiode
Det er cirka tre måneder til det ekstraordinære forbundstinget, men utvalget har en arbeidsperiode på cirka to måneder. Det skyldes at dokumenter med saker som skal behandles må sendes ut senest fire uker før tinget settes.
- Jeg takker for tilliten til å bidra til at fotballtinget får et best mulig grunnlag til å fatte et klokt ,verdibasert, resultatorientert og framtidsrettet vedtak i Qatar-spørsmålet, sier Sven Mollekleiv.
Det jobbes med å sette sammen et bredt utvalg, og Sven Mollekleiv vil selv ta del i dette arbeidet nå. Ambisjonen er å etablere et utvalg med god balanse i meninger, kompetanse og erfaring i og utenfor fotballen/idretten.
Bred erfaring
Mollekleiv har svært bred erfaring fra lignende arbeid. Han har vært generalsekretær i Røde Kors i ti år og president i ni år, og hatt en lederrolle i internasjonale Røde Kors i 20 år.
Hans arbeid i og med krig og konflikt, naturkatastrofer, ulykker og terror har gitt erfaring fra krisehåndtering, og forhandlinger og press for å oppnå resultater har vært en del av hverdagen på tvers av frontlinjene. Internasjonale forhandlinger som Geneve-konvensjonens vokter har gitt nyttig erfaring.
Mollekleiv har også sittet i konsernledelsen til Det Norske Veritas, der kjernekompetansen er identifisere, måle og håndtere risiko. I det arbeidet har han også jobbet med UN Global Compact og World Business Council for Sustainable development.
Mollekleiv har også bred erfaring fra idretten og frivilligheten. Hovedfag og lederroller på NIH, lederroller i NIF og NFF samt erfaring som manager for hockeylandslaget, styreleder i VIF Fotball og trener på ulike nivåer. Han har også vært styreleder i Frivillighet Norge, styremedlem i Amnesty og Flyktningerådet.

Bilder
Om Norges Fotballforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Fotballforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Fotballforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Fotballforbund
PM: TINE og NFF tar norsk breddefotball-suksess til USA22.6.2026 14:56:42 CEST | Pressemelding
Norske idrettsprestasjoner vekker oppmerksomhet langt utenfor landegrensene. Mens verdens beste fotballspillere samles til VM i USA, tar TINE og Norges Fotballforbund også med seg norsk breddefotball over Atlanteren. Unge fotballskole-instruktører er i New York for å dele den norske modellen med barn og unge i Brooklyn.
UEFA Women’s Champions League-finalen: Barcelona møter Lyon i storkamp på Ullevaal4.5.2026 19:47:57 CEST | Pressemelding
Lørdag 23. mai kl. 18:00 sparkes UEFA Women’s Champions League-finalen i gang på Ullevaal Stadion. Finalelagene ble klare i går, og det ligger an til en spektakulær avslutning på årets turnering! Barcelona, kjent for sin offensive og tekniske spillestil, møter et Lyon-lag med en imponerende merittliste i turneringen. Finalen får også et sterkt norsk preg. Hele fire norske spillere kommer til Ullevaal: Ada Hegerberg og Ingrid Syrstad Engen (Lyon) og Caroline Graham Hansen og Martine Fenger (Barcelona). Dermed får norske fotballfans en unik mulighet til å oppleve noen av våre største profiler kjempe om Europas mest prestisjefylte klubbtrofé. De tre norske landslagsstjernene har vært svært sentrale for sine klubber i turneringen, mens stortalentet Martine Fenger har vært en del av Barcelonas tropp både i kvart- og semifinalene. - Jeg gleder meg veldig til å spille finale på Ullevaal! Dette blir en stor opplevelse, og det blir tøft å møte Lyon som er et veldig godt lag, sier Caroline Graha
Enighet om ny medieavtale20.4.2026 09:30:20 CEST | Pressemelding
Norsk fotball er enig med mediepartnere om ny medierettighetsavtale som sikrer helhetlig og langsiktig utvikling av hele norsk fotball.
PM: VM-kvalifiseringskampen Norge - Slovenia flyttes til Åråsen Stadion6.4.2026 20:29:12 CEST | Pressemelding
Norges Fotballforbund har besluttet å flytte VM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Slovenia for A-kvinner 14. april fra Ullevaal Stadion til Åråsen Stadion. Beslutningen er tatt etter en samlet vurdering av baneforholdene på Ullevaal. Konklusjonen er at kvaliteten på banen ikke er tilstrekkelig god til å gjennomføre en viktig VM-kvalifiseringskamp under forsvarlige og optimale konkurranseforhold. - Dette er en beslutning vi tar for å gi kvinnelandslaget best mulige rammer i en svært viktig kamp. Når forholdene ikke er gode nok for toppidrett, må vi ta ansvar og handle, sier Karl-Petter Løken, generalsekretær i NFF. Kampen mot Slovenia er Norges tredje kamp i VM-kvalifiseringen, og NFF har lagt avgjørende vekt på spillernes sikkerhet, prestasjon og rettferdige konkurranseforhold. Åråsen Stadion vurderes å gi bedre og tryggere rammer for gjennomføring av kampen. Både UEFA og motstanderlaget Slovenia er positive til flyttingen. - Vårt viktigste ansvar er overfor laget og prestasjonen. F
PRIV.RED: Invitasjon til lansering av NFFs kampplan for jenter og kvinner i fotballen6.3.2026 12:56:12 CET | Pressemelding
For første gang i historien lanserer Norges Fotballforbund en helhetlig strategi for jenter og kvinner i fotballen. Kampplanen "Tid for handling! NFFs kampplan for jenter og kvinner 2026-2030" markerer en offensiv satsing, og følges opp med et betydelig øremerket budsjett. Tid: Lørdag 7. mars kl 15:00-15:45 Sted: Oceaneering (4. etasje), Lyse Arena, Stavanger Lanseringen innledes med en kort presentasjon fra fotballpresident Lise Klaveness, generalsekretær Karl-Petter Løken, seksjonsleder for talentutvikling Håkon Grøttland og fagleder for strategi og kvinnefotball Sissel Gynnild Hartley. Deretter flytter vi oss ut på banen, hvor lokale spillere er tilgjengelige og det blir lagt til rette for intervjuer og fotografering. I tillegg er tidligere toppspiller Andrine Hegerberg, som skriver masteroppgave om implementeringen av kampplanen, til stede og tilgjengelig for intervjuer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

