Svært rolig åpning på påsken for Norsk Folkehjelp
14.4.2022 09:47:41 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
– Det er fortsatt betydelig skredfare mange steder i landet, og det er derfor gledelig at det ikke har vært noen flere alvorlige skredulykker så langt i påsken. Det viser at folk tar hensyn og unngår skredfarlig terreng etter de tragiske ulykkene vi hadde i forkant av påsken, sier leder i Norsk Folkehjelp Sanitet, Vegard Eidissen Lindbæk.
Han er selv skredmannskap og har sett konsekvensene av å bli tatt av skred på nært hold.
– Snøskred har enorme krefter, og når vi i redningstjenesten kommer, er det dessverre ofte allerede for sent. Derfor er vi glade for at vi ikke har måtte rykke ut på noen flere ulykker de siste dagene, sier Eidissen Lindbæk.
Så langt har det vært en svært rolig påske for redningsmannskapene i Norsk Folkehjelp.
– Så langt i påsken har vi hatt noen få redningsaksjoner der folk har vært uheldig og skadet seg på tur, og det kan skje hvem som helst. Det er i de kommende dagene vi får den store påskeutfarten, og det er nok mange som har lengtet etter den klassiske påsketuren etter to år med begrensninger på grunn av pandemien, sier han.
Til tross for at de fleste påsketurene går fint, er det viktig å ta høyde for at ulykker kan skje:
– Man er mye tryggere på tur hvis man har tatt noen enkle forholdsregler: Akkurat nå er det viktig å planlegge hvor man går og å unngå skredfarlig terreng. I tillegg er det alltid viktig å ta med ekstra klær og litt mat og drikke selv på de kortere turene, sier han.
– Én ting er å kunne ta hånd om selv, men det er også viktig å kunne hjelpe andre hvis man møter noen som har skadet seg på turen. Last ned «Hjelp 113»-appen, så sendes lokasjonen din automatisk dersom du må ringe etter hjelp.
Norsk Folkehjelp har frivillige i beredskap 24/7 gjennom påsken. Både i fjellet og på stasjonære vaktstasjoner, men også i by og tettsteder over hele landet, er mannskap fra Norsk Folkehjelp klare til å rykke ut umiddelbart dersom alarmen går.
Kontakter
Jonas Vikran HagenFung. SeksjonslederSeksjon for førstehjelp og redningstjeneste
Tel:+47 95 26 57 27jonasv@npaid.orgVegard Eidissen Lindbæk
Leder Sentralt Sanitetsutvalg,
Norsk Folkehjelp
Bilder
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
OD-dagen er her og ungdom over hele landet stiller opp29.10.2026 08:01:40 CET | Pressemelding
I dag gir titusenvis av elever over hele Norge én dag av sin egen utdanning for å støtte ungdom i Sør-Afrika som kjemper for retten til en trygg og rettferdig skole.
Kronprinsessen med tydelig engasjement for tilgang på trygg utdanning globalt28.10.2026 15:42:20 CET | Pressemelding
Hennes Kongelige Høyhet Kronprinsesse Ingrid Alexandra mottok representanter for Operasjon Dagsverk, og deres samarbeidsorganisasjoner i år, i audiens den 28. oktober. Dette var hennes aller første audiens alene som kronprinsesse. Hun viste stor interesse for viktigheten rundt utdanning for å skape en rettferdig verden uten like store forskjeller som vi ser i dag.
Priv. til red. Hvordan oppfattes resultatet fra det israelske valget fra palestinernes side?28.10.2026 11:22:11 CET | Pressemelding
Det israelske valget blir klart i dag. Hvordan oppfattes resultatet fra det israelske valget fra palestinernes side? Norsk Folkehjelps partnere i Gaza/Vestbredden kan kommentere, i tillegg til Norsk Folkehjelps landdirektør for Palestina Kelly Flynn.Kommentarer er også mulig fra generalsekretær Raymond Johansen
Operasjon Dagsverk møter Kronprinsessen på Slottet19.10.2026 13:59:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med årets Operasjon Dagsverk skal fire ungdomsaktivister fra sørafrikanske Equal Education møte Kronprinsesse Ingrid Alexandra på Slottet. Audiensen finner sted 28. oktober kl. 15.00, dagen før Operasjon Dagsverk. Inntektene fra aksjonen går til ungdoms arbeid for trygge og rettferdige skoler i Sør-Afrika.
Norsk Folkehjelp: Gjedrem-utvalget svikter verdiene våre15.10.2026 10:32:40 CEST | Pressemelding
Gjedrem-utvalget vil åpne for at Oljefondet kan investere i selskaper som produserer atomvåpen. Utvalget vil også svekke Etikkrådet. - Dette er et forslag om å svekke den etiske forvaltningen i en tid hvor vi trenger tydeligere grenser, sier generalsekretær Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
