Stortinget trapper opp det digitale tilbudet til barn og unge
8.5.2020 11:29:26 CEST | Stortinget | Pressemelding

På et vanlig år besøker mellom 15 000 og 20 000 barn og unge Stortinget, men besøkstilbudet bråstoppet midt i mars som følge av tiltak mot koronasmitte. Nå kan lærere booke stortingspresidenten to ganger i uka til digitale møter.
Det digitale konseptet «Spør stortingspresidenten» er noe stortingspresident Tone Wilhelmsen Trøen har gjort én skoletime i uka siden i høst, og nå tas det opp igjen etter en pause på grunn av korona-pandemien. Det er et tilbud til skoleklasser fra 5. trinn på barneskolen til og med tredje klasse på videregående skole.
– Dette blir en annerledes samfunnsfagtime. Elevene kan spørre meg om stortingskunnskap, demokratiet, livet som stortingspolitiker og stortingspresident, eller det kan være noe helt annet, sier Trøen som allerede har mottatt flere hundre spørsmål fra barn og unge i det digitale klasseromstilbudet. Nå gleder hun seg til å møte mange flere nysgjerrige barn og unge via skjerm i tiden framover.
Det jobbes nå iherdig med å finne løsninger med en målsetning om at enda flere barn og unge kan få møte Stortinget når det ikke skjer fysisk.
– Barn og unge er en viktig målgruppe for Stortinget, og vi savner å ha dem på huset. Det er av stor betydning å starte demokratiopplæring tidlig for å få engasjerte samfunnsborgere i fremtiden. Å møte barn og unge er noe av det jeg liker best med jobben min som leder for Stortinget.
Bilder


Om Stortinget
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
Utenriks- og forsvarskomiteen besøker Brussel20.3.2026 15:18:14 CET | Pressemelding
Stortingets utenriks- og forsvarskomité besøker Brussel mandag 23. mars.
Belgias kongepar besøker Stortinget 24. mars20.3.2026 11:02:37 CET | Pressemelding
I forbindelse med statsbesøket til Norge kommer Hans Majestet Kong Philippe og Hennes Majestet Dronning Mathilde på høflighetsvisitt til stortingspresident Masud Gharahkhani tirsdag 24. mars 2026.
Stiller ut politiske karikaturer på Stortinget18.3.2026 14:47:41 CET | Pressemelding
Ti karikaturtegninger som skal henge i Stortinget, ble avduket i dag. – Jeg er stolt over at Stortinget hegner om avistegninger som ytringsform, sier stortingspresident Masud Gharahkhani. Se alle tegningene her.
Ukrainske politikere besøker Stortinget18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
En delegasjon fra det ukrainske parlamentet Verkhovna Rada besøker Stortinget 18.-19. mars.
Utenriks- og forsvarskomiteen besøker øvelsen Cold Response6.3.2026 16:25:06 CET | Pressemelding
Stortingets utenriks- og forsvarskomité besøker øvelsen Cold Response mandag 9. og tirsdag 10. mars
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
