Storslått feiring av universitetets 75-årsjubileum
15.9.2021 07:00:00 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

– Det er svært gledelig at Hans Majestet Kong Harald har takket ja til å feire 75-årsjubileet med oss her i Bergen, sier UiB-rektor Margareth Hagen.
I år feirer Universitetet i Bergen 75 år med tanker, kunnskap og forskning.
Gjennom jubileumsuken fra 25. til 31 oktober blir det arrangementer på alle fakulteter, og jubileet blir godt synlig i hele Bergen.
Jubileumsuken starter med en høytidelig markering i Universitetsaulaen, der blant andre Hans Majestet Kongen vil være til stede. Denne markeringen er for inviterte gjester, men kan følges digitalt av alle.
Utover i uken blir det arrangementer og markeringer i Universitetsaulaen og på campus. Blant annet vil det være Åpen dag på Universitetsmuseet lørdag 30. oktober, der det vil være ulike aktiviteter for både store og små.
Her er oversikt over alle arrangementene i jubileumsuken
– Vi ønsker at hele byen skal få ta del i at Bergens viktigste kunnskapsinstitusjon feirer 75 år. Mange har et sterkt forhold til UiB, og derfor er det viktig at vi åpner opp for alle gjennom ulike arrangementer i jubileumsuken, sier Margareth Hagen, rektor ved Universitetet i Bergen.
Jubileumsuken i høst sammenfaller med datoene for to viktige hendelser for universitetet for 75 år siden.
Den 25. oktober 1946 var det grunnsteinsnedleggelse for kjemisk institutt og botanisk lab på Florida, og fem dager senere, den 30 oktober, vedtok Stortinget budsjettet med de første postene for Universitetet i Bergen.
– Vi har en 75 år lang stolt historie som vi ønsker å vise frem deler av, og det blir det flere anledninger til gjennom uken. Samtidig er det viktig for oss å vise frem hva vi er i dag, og hva vi skal være i fremtiden, sier Hagen.
I tillegg til markeringene i jubileumsuken, blir det flere titalls andre arrangementer gjennom høsten. For eksempel starter UiB opp med lørdagsserien UiB Innsikt i Universitetsaulaen lørdag 11. september. I anledning 75-årsjubileet er alle syv fakulteter og Universitetsmuseet invitert til å vise frem ett av sine mange forskningsområder i hvert sitt arrangement.
– Vi gleder oss til å invitere Bergens befolkning til Universitetet i Bergen denne høsten. Så lenge smittesituasjonen tillater det, håper vi å kunne åpne opp campus, og invitere byens borgere til ulike arrangementer hos oss. Her vil det være noe for enhver, både liten og stor, sier UiB-rektoren.
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noBilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Nytt kvartal skal styrke humaniorafagene på Universitetet i Bergen27.10.2026 15:37:28 CET | Pressemelding
Det nye kvartalet på Sydneshaugen skal bli et samlet og moderne campusmiljø for utdanning og forskning på Det humanistiske fakultet (HF).
Mer mettet fett ga uventet utslag i blodet27.10.2026 09:14:41 CET | Pressemelding
Hva skjer egentlig i kroppen, og med risikoen for hjerte-karsykdom, når vi spiser et kosthold med lite karbohydrater og mye mettet fett? Temaet har lenge skapt debatt, og nå har forskere ved Universitetet i Bergen (UiB) kanskje gode nyheter.
Eksperter fra UiB: Søvn, lysbehandling og døgnrytme21.10.2026 15:08:13 CEST | Pressemelding
Denne uken stilles klokken tilbake og kveldene blir mørkere. Hvordan påvirker lyset søvnen og døgnrytmen vår?
Unge på sosiale medier: aldersgrenser, skjermtid og bruk19.10.2026 14:02:46 CEST | Pressemelding
UiB har mange eksperter som kan svare på spørsmål om sosiale medier, gaming og skjermtid.
Eksperter fra UiB: vær og værsyke12.10.2026 09:53:56 CEST | Pressemelding
Hvordan påvirker mye regn og lite dagslys oss? Universitetet i Bergen gir deg et knippe eksperter som kan uttale seg om vær og værsyke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
