Store endringer i voksende batterimarked
15.12.2020 11:38:20 CET | DNV | Pressemelding

– Norge er godt rigget for å ta del i batterikappløpet. Samtidig er markedet i rask utvikling, med endringer i alt fra batterikjemi til systemdesign. Det er svært mye å holde oversikt over, sier Erik Dugstad, områdedirektør for energidelen til DNV GL i Norden og Baltikum.
Nå har DNV GL for tredje år på rad laget en uavhengig rangering og evaluering av forskjellige typer kommersielle batterier. Battery Performance Scorecard er basert på grundige tester som er gjennomført i selskapets laboratorier.
– Batteriinvestorer, utviklere og andre aktører trenger tillitsvekkende informasjon for å kunne gjøre riktig valg. Er garantiene tilstrekkelige? Er ytelsen forutsigbar og systemene trygge? Et robust og uavhengig testprogram er grunnleggende for bransjens fremtid, sier Dugstad.
Rapporten til DNV GL gir også innsikt i utviklingen i energilagringsmarkedet. I år ble det konstatert et skifte i foretrukken batterikjemi, i tillegg til nye sikkerhetsforbedringer i systemoppsettene.
Enormt eksportpotensial
Norge er blant OECD-landene som raskest taper andeler i internasjonale eksportmarkeder. Satsing på såkalte grønne, elektriske verdikjeder kan gi Norge en potensiell omsetning på 32 milliarder euro årlig i 2030 og minst 76 milliarder euro i 2050, ifølge en NHO-rapport.
Erik Dugstad forteller at det foregår en stor satsing på å utvikle batteriproduksjon i Norden, og at denne bygger på rimelig og fornybar energi, gode kvalitetssystemer og høy metallurgisk fagkompetanse.
– Norske aktører som Norsk Hydro, Freyr, og Morrow Batteries er allerede aktive på dette området, og mye kommer til å skje i tiden fremover. Til tross for covid-19 er energilagringsmarkedet i vekst – og i endring. Konstant testing og sertifisering gir trygghet til aktørene i markedet, sier Dugstad.
Nøkkelfunn i Battery Performance Scorecard 2020:
- Et skifte mot litiumjernfosfatkjemi hos produsentene.
- Energilagringssystemer (ESS) går over til oppdelte modulære enheter som kan vedlikeholdes utenfra.
- Entreprenører overfører mer risiko til forsikring.
- Produsentene satser mer på brannsikkerhet - og mer spesifikt forbrenning av brennbare avgasser som genereres ved galopperende temperatur.
- Rapporten er tilgjengelig for nedlasting på www.dnvgl.com/2020BatteryScorecard.
Kontakter
• DNV GL Energy Advisory, områdedirektør for Norden og Baltikum - Erik Dugstad, mobil 408 41 662, e-post erik.dugstad@dnvgl.com
• DNV GL Energy, kommunikasjonsrådgiver Anders Lindgren, mobil 901 32 880, e-post anders.lindgren2@dnvgl.com
Bilder

Om DNV
DNV GL er et internasjonalt selskap innen risikostyring, kvalitetssikring og rådgivning. DNV GL eies av stiftelsen Det norske Veritas, og er aktiv i mer enn 100 land.
I kraft- og fornybarindustrien leverer DNV GL rådgivning, sertifisering og testing av tjenester til aktører i verdikjeden: fra ressurs, via produksjon og overføring, til sluttbruk. Selskapets ekspertise spenner over energimarkeder og -forskrifter, vind- og solenergiproduksjon på land og til havs, kraftoverføring og distribusjonsnett, energilagring og bærekraftig energibruk. Selskapet støtter kunder over hele verden i å levere trygg, pålitelig, effektiv og bærekraftig energiforsyning.
Lær mer på www.dnvgl.com/power-renewables
Følg pressemeldinger fra DNV
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra DNV på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra DNV
Norske redere bør prioritere energieffektivisering av flåten27.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Regulatorisk usikkerhet gjør at rederier må ta investeringsbeslutninger som er levedyktige i flere mulige fremtidsscenarier. DNVs nye rapport viser hvordan energieffektivisering kan gi rederiene gevinster allerede i dag, uavhengig av den regulatoriske utviklingen.
DNV gjennomfører sin første KI-sertifisering i Norge med Itera26.5.2026 09:40:04 CEST | Pressemelding
Itera er blant de første virksomhetene i Norge som er sertifisert etter den nye internasjonale standarden ISO/IEC 42001 for styringssystemer for kunstig intelligens. Målet er å sikre strukturert, trygg og ansvarlig bruk av kunstig intelligens både internt og i leveranser til kunder.
Ny rapport fra DNV: Hydrogen klart for oppskalering, men krever politisk handling12.5.2026 09:01:01 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra DNV viser at hydrogen fortsatt vil spille en viktig rolle i den globale energiomstillingen, men at utviklingen går saktere enn forventet. DNV anslår at fornybart hydrogen, lav-karbon hydrogen og derivater vil bidra til å kutte mer enn 2000 millioner tonn CO₂-utslipp årlig i 2060. For å realisere dette må pilotprosjekter skaleres til industriell drift, noe som krever tydeligere politiske rammer.
Ny rapport: Kontinuerlig kvalitetssikring avgjørende for pålitelig kunstig intelligens13.4.2026 09:09:33 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens tas i bruk i høyt tempo, også i kritisk infrastruktur. Ifølge en ny rapport fra DNV endrer kunstig intelligens risikobildet fundamentalt: Teknologien er ikke en fast og forutsigbar komponent, men utvikler seg over tid. Dette gir nye former for systemrisiko, som krever kontinuerlig kvalitetssikring for å sikre ansvarlig bruk.
DNV kjøper AquaCloud – vil styrke datadrevet utvikling i havbruksnæringen2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
DNV har inngått avtale om å kjøpe teknologi og immaterielle rettigheter fra AquaCloud. Målet er å videreutvikle felles datastandarder og datainfrastruktur for havbruksnæringen, der produksjonsdata skal gi bedre innsikt, læring og beslutningsstøtte – og bidra til økt fiskevelferd og effektivitet i næringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
