Stor vilje til å bosette flyktninger i kommunene

Direktoratet har bedt alle landets kommuner om svar i lys av økte ankomster av flyktninger fra Ukraina. Norske kommuner skulle i utgangspunktet bosette om lag 5 500 flyktninger i år. Dette var før krigen i Ukraina. Nå har situasjonen endret seg, og behovet er langt større enn hva IMDi og kommunene hadde planlagt for.
Høy kapasitet og god respons
Vi sendte 4. mars et informasjonsbrev og en forespørsel til alle landets kommuner for å undersøke kapasitet og tilgjengelighet i kommunene for å bosette og integrere flyktninger, og hvor raskt de ville kunne bosette flyktninger i sin kommune. 298 kommuner har besvart IMDis kartlegging. Dette er høy svarprosent gitt den korte svarfristen. Kommunene som har svart, melder om kapasitet til å bosette om lag 22 000 flyktninger i 2022.
- Jeg er svært glad for disse positive signalene fra kommune-Norge. Vår erfaring er at kommuner stiller opp og tar ansvar, særlig når situasjonen er krevende, sier IMDis direktør, Libe Rieber-Mohn.
Hun ser frem til fortsatt godt samarbeid og dialog med kommunene.
- Tilbakemeldingene viser at det er stor vilje til å bidra i denne ekstraordinære situasjonen. Dette gjelder både blant store og små kommuner. Også kommuner som ikke har bosatt flyktninger de siste årene, svarer at de ønsker å bygge opp sitt apparat for å kunne ta imot flyktninger, forteller Libe Rieber-Mohn.
Rask bosetting
Svarene baserer seg i stor grad på kommunenes anslag over egen bosettingskapasitet. Endelig antall må politisk behandles i kommunene, og den faktiske kapasiteten avhenger også av tilgjengelige boliger. Kommunene melder om at disse faktorene vil påvirke hvor raskt kommunene kan bosette flyktninger.
- Det er svært positivt at kommunene ønsker å bidra til bosetting og integrering av flyktninger som får beskyttelse i Norge. Det flyktningene trenger mest er å bli raskt bosatt i et lokalsamfunn, begynne kvalifisering til jobb og utdanning, og delta i store og små felleskap, avslutter Rieber-Mohn.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:91 75 53 51presse@imdi.noBilder


Lenker
Om IMDi
Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) skal gjennomføre regjeringens integreringspolitikk. IMDi er underlagt Arbeids- og inkluderingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra IMDi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra IMDi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra IMDi
Rekordmange innvandrere har deltatt i introduksjonsprogram19.6.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
I fjor deltok 36 100 innvandrere i introduksjonsprogrammet – et rekordhøyt antall. Blant de som avsluttet programmet gikk nær halvparten ut i jobb eller utdanning.
Flyktninger bosettes over hele landet – mange blir værende12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Det er myndighetene som bestemmer hvor flyktninger skal bo. En ny rapport viser at det fungerer godt: to av tre blir værende i den kommunen de blir bosatt i.
Ny innsats for å forebygge kriminalitet blant gutter28.4.2025 10:47:32 CEST | Pressemelding
Et nytt tiltak skal forebygge kriminalitet i utsatte områder: 22 organisasjoner i 12 kommuner får støtte til å skape sosiale møteplasser for gutter og unge menn.
Kommunene klare til å bosette 15 400 flyktninger24.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
En oppdatert prognose viser at det kommer færre flyktninger til Norge i 2025, enn tidligere forventet. Kommunene er klare til å ta imot de fleste som kommer.
Vant pris for mangfold på arbeidsplassen29.1.2025 16:14:55 CET | Pressemelding
Årets Mangfoldspris går til Ikea Oslo Market og Coop Extra Sjøvegan. Begge bedriftene rekrutterer bredt fra hele befolkningen, gjør bruk av innvandreres kompetanse og skaper mangfoldige miljø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom