Sterkere insentiver for nettselskapene til å redusere kostnader
Reguleringsmyndigheten bestemmer tillatt inntekt for hvert nettselskap årlig. En del av inntekten er basert på selskapets faktiske kostnader, mens resten er basert på en kostnadsnorm. Gjennom normen får selskaper insentiver til å holde kostnadene nede, og Reguleringsmyndigheten vedtar nå å øke vektleggingen av kostnadsnormen, fra 60 til 70 prosent. Dette gjør det mer lønnsomt å redusere kostnadene, mens selskaper med høyere kostnadsnivå, vil få redusert avkastning.
- Nettselskapene er inne i en investeringsperiode, og vi forventer at nettleien vil øke i årene som kommer. Det er viktig at vår regulering legger til rette for at alle tiltak i strømnettet gjennomføres til lavest mulig kostnad, sier direktør for Reguleringsmyndigheten for energi, Ove Flataker.
Endringen trer i kraft fra 2023, og ikke fra 2021 som opprinnelig foreslått. Dette gir selskapene noe tid til å tilpasse seg endringen.
Reguleringsmyndigheten i NVE regulerer strømnettselskapene. Formålet med reguleringene er å sørge for at kundene har tilgang til et strømnett med riktig kvalitet og riktig pris. I juni publiserte vi et høringsdokument med flere forslag til endringer i inntektsreguleringen, både i forskrift og i forvaltningspraksis. De andre endringene skal blant annet styrke forbrukernes rettigheter ved langvarige avbrudd, gjøre det enklere for nettselskaper å delta i piloter og demoprosjekter og behandle egenfinansierte og bidragsfinansierte investeringer mer nøytralt.
Høringsdokumentet, høringsinnspillene og oppsummeringsdokumentet er publisert her.
Fakta: Endringene i forskriften omhandler
- Øke vekt på kostnadsnorm fra 60 til 70 prosent for sterkere insentiver til kostnadseffektivitet.
- Automatisk utbetaling av kompensasjon ved svært langvarige avbrudd.
- Inntektsreguleringen av systemansvaret.
- Inntektsreguleringen av gebyrer nettselskapene må betale til Elhub.
Fakta: Endringer i forvaltningspraksis omhandler:
- Inkludere bidragsfinansiert kapital i kalibreringsgrunnlaget for mer nøytral behandling av ulike finansieringsformer.
- Endre forvaltningspraksis for å gjøre det enklere for nettselskaper å delta i piloter og demoprosjekter.
- Endre definisjon av skillet mellom regionalnett og lokalt distribusjonsnett for å sikre bedre sammenligning.
Om Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME)
Reguleringsmyndigheten for energi er en enhet i NVE. RME utvikler og følger opp regelverk for kraftmarkedet og kraftnettet. RME har blant annet ansvar for økonomisk regulering av Statnett og øvrige nettselskap, regulering av kraftbørser, engrosmarkeder og systemdrift, vilkår for bruk av mellomlandsforbindelser, regulering av leveringskvalitet, tariffer og omsetning av kraft og gass til sluttbrukere. Les mer om RME her
(+47) 22 95 95 95
Nøkkelord
Kontakter
Mona Helen Heien, seniorrådgiver: tlf 959 79 438
Hilde Marit Kvile, rådgiver: tlf 416 49 445
Tore Langset, seksjonssjef: tlf 22 95 93 82
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Slik vil klimapolitikken påvirke kraftforbruket og strømprisen16.10.2025 13:30:00 CEST | Pressemelding
I en ny rapport ser NVE nærmere på hvordan klimapolitikk vil påvirke kraftforbruket og strømprisene i Norge de neste ti årene. I NVEs langsiktige kraftmarkedsanalyse ligger det inne en samlet forbruksøkning på 23 TWh de neste ti årene. Med regjeringens klimaplan, som ble lagt fram sammen med gårsdagens forslag til Statsbudsjett, viser NVEs analyse at samlet kraftforbruk økes med ytterligere 4 TWh fram mot 2035.
NVE varsler skjerpede krav til beredskap i kraftforsyningen16.10.2025 11:22:14 CEST | Pressemelding
En kartlegging fra NVE viser at kraftsystemet i Norge er godt rigget for å håndtere værhendelser, men ikke sabotasje. Framover vil NVE derfor stille krav om at kraftselskapene skal være bedre forberedt på sabotasje og samtidige angrep.
NVE lanserer et nytt rammeverk for energi- og kraftmarkedsmodeller15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer et nytt rammeverk som skal gjøre det enklere og raskere å lage energi- og kraftmarkedsanalyser. Flere og bedre analyser bidrar til mer kunnskap når både myndigheter og energibransjen tar sine beslutninger. Verktøyet legges ut med åpen lisens, slik at hele bransjen og akademia kan ha nytte av det.
Presseinvitasjon: Norges energidager starter på torsdag13.10.2025 14:17:36 CEST | Presseinvitasjon
Torsdag og fredag denne uka samles hele kraftbransjen på Fornebu til Norges energidager 2025. På scenen møter dere blant annet Energiministeren, næringslivsledere, myndigheter fra både Norge og utlandet, forskere, interesseorganisasjoner og andre. Konferansen arrangeres av Norges vassdrags- og energidirektorat og Reguleringsmyndigheten for energi.
NVE justerer varselet for jord- og flomskredfare11.10.2025 12:15:13 CEST | Pressemelding
Det oransje varselet om skredfare opprettholdes i Møre og Romsdal og deler av Innlandet. Varselet nedgraderes til gult farenivå i Vestland fylke. Kommunene Ørsta, Volda og Nordfjordeid går fra grønt til gult farenivå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom