Steng utekrana nå, unngå vannskader
1.10.2021 08:17:57 CEST | If | Pressemelding

Vannskader etter frost førte til materielle skader for 511 millioner kroner sist vinter.
Så sent som i juni ble det meldt inn 107 frostskader, går det frem av tall fra Finans Norge.
– Det høye tallet midt på sommeren viser at det var kaldt mange steder sist vinter, og at en del er sjelden på hytta og får oversikt over skadene svært sent, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringsselskapet If.
– Årsakene til frostskadene i hus, hytter og bedrifter er flere, men en del glemmer dessverre å skru igjen vanntilførselen til utekrana. Da fryser vannet i rørene under frost, og isproppen forplanter seg videre innover i rørsystemet. Rørbrudd kan skje rått og brutalt, med kjelleren full av vann på noen minutter, sier Clementz.
Selv om mange har frostsikre kraner, bør du tømme krana og skru igjen stoppekrana inne for å være på den sikre siden, understreker kommunikasjonssjefen i If.
Husk også å koble fra hageslangen og tømme denne for vann.
Utekrana skal ha en egen stoppekran inne i boligen. Som regel er den bak veggen der utekrana er. Dette er en annen stoppekran enn den som stopper vanntilførselen til boligen.
– Når du har skrudd igjen stoppekrana, bør du gå ut igjen og la vannrestene i røret sildre ut, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder





Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Nesten to av tre nordmenn har blitt overrasket av kreftene i en storm28.10.2026 09:59:48 CET | Pressemelding
– Vi må forberede oss på mer uvær, oppfordrer skadesjef i If. Mange nordmenn undervurderer hvor kraftig uværet kan bli viser nye tall fra forsikringsselskapet, samtidig mener fire av ti at stormer bør få navn som bedre gjenspeiler faren de kan utgjøre.
130 skademeldinger så langt etter Boelo26.10.2026 10:24:24 CET | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 10-tiden mandag fått inn rundt 130 skademeldinger som følge av ekstremværet Boelo.
Sommerdekk på vinterføre – her syndes det mest20.10.2026 10:19:57 CEST | Pressemelding
Sist vinter hadde drøye en av åtte kjøretøy i Ifs skadestatistikk sommerdekk.
Nordmenn setter helse og trivsel høyere enn lønn13.10.2026 15:13:23 CEST | Pressemelding
Seks av ti nordmenn mener arbeidsgivere som satser på fysisk og mental helse er attraktive. Til sammenligning svarer 44 prosent at høy lønn er viktig. «Et sunnhetstegn», mener helsestrateg i If.
If samler Nordens ledende helsemiljø for å styrke kundetilbudet5.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
If samler helseforsikringsvirksomheten i Norge, Sverige og Danmark i ett felles selskap for å gi kundene raskere hjelp, bedre oppfølging gjennom hele behandlingsforløpet og mer individuelt tilpassede tjenester.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
