Statsbudsjettet 2021: - Starten på en avgiftsbølge på bil
7.10.2020 11:07:00 CEST | NAF | Pressemelding

Med forslaget til statsbudsjett planlegger regjeringen å øke avgiftene på ladbare hybrider med 800 millioner kroner. I tillegg vil de øke klimaavgiften på nye biler 3,5 prosent, slik at selv de reneste bensin- og dieselbilene blir dyrere.
NAF advarer
Over 70 prosent av alle hverdagsreiser skjer med bil, og bilen er det desidert viktigste transportmiddelet for å frakte folk og varer rundt i landet vårt.
-Vi ser at mange partier foreslår å øke avgiftene på bil i årene framover. Vi er redd for at det vi ser fra regjeringen nå er starten på en større avgiftsbølge på bil, som vi advarer mot, sier NAF-sjefen.
Nyere biler er tryggere
NAF mener det er viktig at bilavgiftene ikke øker, slik at folk kan ha råd kjøpe seg en miljøvennlig og trafikksikker bil. Samtidig sier fagetatene fornyelse av bilparken er ett av de viktigste virkemidlene for fortsatt nedgang i trafikkdød og alvorlig skade.
- Alle forslag som handler om å gjøre bilen dyrere å kjøpe og eie bidrar i feil retning for å få trygge og miljøvennlige biler på veiene. Politikerne ønsker å gå over fra å bruke gulrot til pisk i det grønne skiftet. Det er ikke veien å gå for å få med seg folk, sier Skjøstad.
- Dagens bilavgiftspolitikk har fungert. Utslippsmål fra bilparken, som egentlig skulle vært oppnådd i 2020, ble nådd allerede i 2017 fordi politikerne la om avgiftssystemet. Vi ønsker ikke å se dette snu nå, sier Skjøstad i NAF.
Nøkkelord
Kontakter
Camilla RysteKommunikasjonssjef
Tel:482 13 216camilla.ryste@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Finnmark fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Finnmark fylke gikk 6465 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 148 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Troms fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Troms fylke gikk 7274 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 1240 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Trøndelag fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Trøndelag fylke gikk 3809 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er under landsgjennomsnittet, men en oppgang på 216 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Vestland fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Vestland fylke gikk 4364 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er blant de høyeste i landet, men er likevel en nedgang på 53 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
