Startskudd for ny bydel sør i Oslo

Det nye byutviklingsområdet ligger rett ved Rosenholm stasjon, en kort togtur fra Oslo S. Her skal dagens industribebyggelse forvandles til et helt nytt nabolag for mellom 4000 og 5000 mennesker, nye arbeidsplasser, attraktive uteområder og tjeneste- og kulturtilbud.
Planlegger langsiktig
I høst starter for alvor planleggingen av det nye byområdet, og det vil trolig ta 6-7 år før de første beboerne kan flytte inn.
– Endelig er vi i gang. Nå skal vi i tett dialog med OBOS-medlemmer i Oslo Sør og Nordre Follo, naboer, politikere og planmyndigheter for å skape et bærekraftig nabolag med høye arkitektoniske kvaliteter. Vi ønsker at nye Rosenholm skal bli et attraktivt område med store og små møteplasser, butikker, spisesteder og kulturtilbud, sier prosjektleder Mario Vahos i OBOS.
Bred medvirkning
For å finne svar på hvordan den nye bydelen kan bli i framtiden, har OBOS invitert fem fagmiljøer til å komme med innspill til en helhetlig plan for området:
Asplan Viak, A-lab, Ghillardi + Hellsten Arkitekter, Norconsult og Rodeo arkitekter har fått i oppdrag å utvikle hvert sitt forslag som skal presenteres i november. Disse vil da bli utstilt slik at alle som vil kan komme med innspill til forslagene.
– Vi håper og tror dette vil skape engasjement, slik at vi kan få til en god samtale om hvordan vi best mulig kan utvikle nye Rosenholm til å bli et attraktiv, grønt og urbant nabolag. Nøkkelen til suksess for dette området, er å få til gode og åpne samarbeidsprosesser, understreker Mario Vahos.
Kraftfull satsing i Oslo sør
OBOS har i mange år satset tungt på boligbygging sør i Oslo, og utviklingen av Rosenholm er bare ett av flere store byutviklingsprosjekter i området.
På Mortensrud planlegger OBOS å bygge rundt 800 leiligheter, og det har i mange år vært store planer for å bygge ut Gjersrud-Stensrud noen kilometer unna. Her – hvor OBOS er en av grunneierne - ser kommunen for seg at det i framtiden kan bli rundt 10 000 nye boliger og 25 000 innbyggere.
Kontakter
Mario VahosProsjektlederOBOS
Tel:991 14 025mario.vahos@obos.noBilder

Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Utvidet senter ga utvidet omsetning17.10.2025 10:22:06 CEST | Pressemelding
Utvidelsen og oppgraderingen av Lambertseter Senter sto klar etter sommeren. Det ga umiddelbare resultater med 11 prosent omsetningsvekst i tredje kvartal.
Vollebekk torg vant Oslos arkitekturpris9.10.2025 15:35:32 CEST | Pressemelding
Det nye torget mellom blokkene på Vollebekk i Groruddalen vant Oslo bys arkitekturpris 2025.
OBOS velger FaciliTec til vaktmestertjenester9.10.2025 13:15:57 CEST | Pressemelding
OBOS lytter til kundene og har innlemmet FaciliTec i kundefordelsprogrammet til OBOS’ 5.500 borettslag og sameier.
OBOS-prisene falt i september1.10.2025 11:00:41 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 2 prosent fra august til september. På landsbasis gikk prisene ned med 2,1 prosent.
Bygger boliger og nabolagshus på Furuset23.9.2025 08:13:14 CEST | Pressemelding
Nå starter OBOS byggingen av Furuset Village, et innovativt og sosialt boligprosjekt i Groruddalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom