Står klare med 70 veiprosjekter
26.8.2020 10:00:36 CEST | KS | Pressemelding
- Fylkesveiene trenger sårt midler til vedlikehold. De utgjør hoveddelen av veinettet vårt, og er avgjørende viktig for både næringslivet, transportsektoren, og alle private som reiser, sier styreleder i KS, Bjørn Arild Gram.
- Vi trenger fylkesveiene for trygg transport av fisk og andre eksportvarer. De er også viktige for vekst i kollektivtransporten. Å oppgradere fylkesveiene vil gi samfunnsøkonomiske gevinster, sier administrerende direktør i Næringslivets Hovedorganisasjon, Ole Erik Almlid.
Norsk økonomi har bremset opp etter korona-nedstengningen, og flere støtteordninger er vedtatt i Stortinget for å redde norske arbeidsplasser. Nå legger KS (Kommunesektorens organisasjon), i samarbeid med alle landets fylkeskommuner, frem en liste over vedlikeholdsprosjekter på fylkesveier som kan gjennomføres raskt og gi rask sysselsetting.
KS og NHO er helt enige: Regjeringen og Stortinget må legge ekstra penger på bordet til vedlikehold av fylkesveiene i neste års statsbudsjett. Forfallet er beregnet til opp mot 80 milliarder kroner. Det dreier seg om dårlige grunnforhold, veiskuldre som smuldrer opp, farlige rekkverk, rasfare og mye til.
- Forutsetningen for at disse prosjektene kan komme i gang på nyåret er at Stortinget øker fylkeskommunenes inntekter med 500 millioner kroner. Selv om 500 millioner er lite sammenliknet med det kartlagte etterslepet på opp mot 80 milliarder kroner, vil økningen bidra til å utbedre flere viktige veistrekninger og broer landet rundt, sier Gram.
- Dette er vinn-vinn. Prosjektene kan settes raskt i gang, og dermed bidra til å holde hjulene i gang og trygge arbeidsplasser over hele landet. Politikerne har vært flinke til å bevilge penger til riksveiene, slik at etterslepet på vedlikehold der er stanset og redusert.Situasjonen for fylkesvegene, som utgjør hele 44.000 kilometer vegnett, er derimot langt mer krevende. Her er vedlikeholdsetterslepet enormt, og fylkene klarer ikke å løse dette uten ekstra bevilgninger, sier Gram i KS.
Fakta: Det er beregnet et forfall på opp mot 80 milliarder kroner på fylkesveinettet. I tillegg er det beregnet forfall opp mot 50 milliarder på riksveiene, og at det vil koste opp mot 70 milliarder å utbedre alle kjente raspunkt på riks- og fylkesveinettet i kategoriene «høy» og «middels» fare.
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noBilder


Dokumenter
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
9 av 10 lokalpolitikere frykter svakere rekruttering12.3.2026 08:39:09 CET | Pressemelding
9 av 10 lokalpolitikere er bekymret for om færre vil stille til valg. Særlig er ordførere og varaordførere bekymret. Det viser en ny undersøkelse fra KS blant landets folkevalgte om hva som motiverer dem til å ta gjenvalg, eller ikke.
Støre på KS’ toppmøte om beredskap og omstilling11.3.2026 14:53:00 CET | Pressemelding
Statsminister Jonas Gahr Støre, Nuuk-borgermester Avaaraq Olsen og flere hundre ordførere og kommunedirektører samles for å diskutere beredskap og omstilling på Kommunalpolitisk toppmøte i regi av KS. Pressen er velkommen.
Kommuneøkonomien tilbake i pluss, men KS advarer: Krisa er ikke over6.3.2026 07:51:28 CET | Pressemelding
Kommunesektoren snudde et stort underskudd til et samlet overskudd i fjor. Forklaringen på snuoperasjonen er en kombinasjon av tøffe prioriteringer, omstillingsarbeid og ekstra bevilgninger.
KS Vestfold inviterer til strategikonferanse i Larvik2.3.2026 09:34:58 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Vestfold møtes på Quality Hotel Grand i Larvik 6. mars. Mediene er velkommen til å delta. På konferansen tar vi opp noen av de viktigste temaene for Vestfold og kommunesektoren.
KS Nordland inviterer til strategikonferanse i Bodø16.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Nordland møtes på Quality Hotel Ramsalt i Bodø 18. og 19. februar. Mediene er velkommen til å delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
