KS: Et nødvendig løft, ingen løsning
Budsjettenigheten på Stortinget betyr et viktig løft for kommunesektoren, men det vil fortsatt være behov for rutekutt eller økte kollektivpriser, sier KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen.

Kommunenes frie inntekter øker med 1,1 milliarder kroner og fylkeskommunene tilføres 500 millioner kroner som følge av enigheten mellom Arbeiderpartiet, Senterpartiet og SV om revidert nasjonalbudsjett.
Fylkeskommunene har stort behov for midler til fylkesveier, ferjer og annen samferdsel.
-Et samlet løft på 1,6 milliarder kroner til kommuner og fylker er et betydelig, og nødvendig tilskudd til en presset sektor, sier Helgesen.
I fjor endte kommunene samlet med et underskudd, og seks av ti kommuner kom ut på minussiden. Vi må tilbake til 1980-tallet for å finne tilsvarende svake tall. Samtidig øker gjelda, noe som ytterligere bidrar til byrden.
-Velferdstjenestene skapes i kommunesektoren. KS er glade for at budsjettforliket bidrar til en styrking av økonomien. Samtidig er det viktig å merke seg at det ekstra bidraget til samferdsel ikke er tilstrekkelig for å unngå kutt i rutetilbud eller økte priser. Fylkeskommunenes utgifter til drift av kollektivtrafikk har økt med 1,5 mrd kr i gjennomsnitt de senere år. Vi forventer at dette vil øke på framover, sier Helgesen.
Nøkkelord
Kontakter
Jon Even AndersenSenior kommunikasjonsrådgiver - KS
Tel:41660546jon.even.andersen@ks.noFølg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Gunn Marit Helgesen gjenvalgt som president i CEMR5.12.2025 14:20:54 CET | Pressemelding
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen, er gjenvalgt som president i Council of European Municipalities and Regions (CEMR) for perioden 2026–2028.
Kutt preger kommune-budsjettene4.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Kommunedirektørene foreslår kutt for å få budsjettene i balanse.
KS inviterer til høstkonferanse i Rogaland4.11.2025 10:57:34 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Rogaland møtes til KS’ høstkonferanse i Haugesund 6. og 7. november. Mediene er velkommen til å delta.
KS om statsbudsjettet: – Overraskende og skuffende15.10.2025 10:02:00 CEST | Pressemelding
– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
KS og Statsforvalteren inviterer til høstkonferanse på Hamar13.10.2025 12:24:28 CEST | Presseinvitasjon
Ordførere og andre lokale folkevalgte i Innlandet møtes til KS Høstkonferanse Treffpunkt Innlandet 2025 på Hamar 16. og 17. oktober. Konferansen er et samarbeide mellom KS Innlandet og Statsforvalteren i Innlandet. Kommuneøkonomi, omstilling og forventningsgapet er blant temaene i år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom