Stadig mindre sjans for snø på julaften i Sør-Norge

Meteorologisk institutt har gjort beregninger som viser at sjansen for snø i jula har minket langs hele kysten, fra svenskegrensen til Lofoten. Endringene er størst i lavlandet på Øst- og Sørlandet.
Det viser beregninger av snøkart og observasjoner av snødybde på en rekke målestasjoner de siste tredve årene, sammenlignet med normalen. Normalen er gjennomsnittet av de tredve årene 1961 til 1990.
– Hvis du bor i Oslo, er det 60 prosent sannsynlighet for at du får snø på julaften. Tidligere var det 80 prosent sannsynlighet for snø på julaften. Lignende endringer ser vi også for andre byer og tettsteder på Øst- og Sørlandet, sier klimaforsker Helga Therese Tilley Tajet ved Meteorologisk institutt.
Se sannsynlighet for hvit jul utvalgte steder i Norge.
Mer mildvær og regn
På Østlandet er desember måned blitt 1,2 grader varmere de siste tredve årene, sammenliknet med forrige periode. Vi må tilbake til 2012 for å finne en desember med månedstemperatur under normalen.
– Temperaturøkningen har ført til hyppigere mildvær og mer nedbør som regn i julen. Den gjennomsnittlige snøgrensen har derfor krøpet innover i landet og oppover i høyden, sier Tajet.
Kysten fra Østfold til sørlige deler av Trøndelag har hatt hvit jul opptil sju av de siste 30 årene. Bergen og Kristiansand har hatt henholdsvis seks og åtte år med hvit jul de siste 30 årene. Lengre inn i Østfold, Vestfold, deler av Buskerud og Aust- og Vest-Agder har det vært 8 til 14 år med hvit jul siden 1990.
I lavlandet er det bare i Troms og Finnmark at sjansen for hvit jul forblir høy. Der er sannsynligheten for snø på julaften hele 90 prosent.
Snødybden synker
Lengre inn i landet, der det normalt er hvit jul, har snødybden sunket de siste tredve årene. Det har blant annet ført til færre julaftener med skiføre.
Mange steder i landet er det nå ordentlig skiføre først i januar. Skiføre regnes som en snødybde på 25 centimeter eller mer.
Her er julen fremdeles hvit
På fjellet er det fremdeles høy sannsynlighet for hvit jul. Her er det ingen tydelige endringer sammenliknet med tidligere, fordi temperaturen forblir lav nok til at julesnøen blir liggende.
Fjelltraktene i Sør-Norge og grensetraktene fra Elverum til et stykke forbi Narvik har hatt hvit jul nærmest hvert eneste år. Også mye av Troms og Finnmark kan regne med hvit jul, ifølge statistikken.
Deler av Viken og Innlandet, Agder og Rogaland og Vestland, samt kysten fra Trondheim til Tromsø, har hatt tre av fire julaftener med snø. Trondheim har hatt 22 år med hvit jul de siste tredve årene. Det er omtrent uendret sammenliknet med normalperioden.
Kontakter
Klimaforsker Helga Therese Tilley Tajet ved Meteorologisk institutt.
Telefon: 997 99 180
E-post: helga.tajet@met.no
Bilder




Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Varm Svalbard-sommer for fjerde året på rad2.9.2025 15:15:38 CEST | Pressemelding
August ble den nest varmeste på Svalbard, og den 4. varmeste sommeren, kun slått av 2022, 2023 og 2024. Hva er det som skjer?
Var hetebølgen i sommer et resultat av klimaendringene?12.8.2025 15:58:14 CEST | Presseinvitasjon
Meteorologisk institutt har i samarbeid med World Weather Attribution, Sveriges meteorologiske og hydrologiske institutt og Finlands meteorologisk institutt gjennomført en attribusjonsstudie om den intense hetebølgen som traff Norge, Sverige og Finland i sommer.
Juli enda 2,8 grader over normalen1.8.2025 14:19:32 CEST | Pressemelding
Hetebølger, tropedagar og unormalt høge temperaturar. Juli er den tredje varmaste registrert i Noreg.
Vi får oftere hetebølger nå enn før8.7.2025 13:01:00 CEST | Pressemelding
De siste tretti årene har antall hetebølger økt betydelig i Norge som følge av klimaendringene.
Lite sjøis i Arktis i juni1.7.2025 14:44:21 CEST | Pressemelding
Været i juni har vært så vanlig som det kan bli, men det er målt svært lite sjøis i Arktis. Sjøisen er på sitt nest laveste nivå siden målingene startet i 1991.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom