Stabilt jobbmarked, men store variasjoner blant bransjene

Ferske tall fra FINN sitt jobbmarked viser at det er så og si likt antall utlyste stillinger i tredje kvartal i år, som samme tid i fjor. Det er fortsatt arbeidstakers marked i mange bransjer med et historisk høyt volum av ledige stillinger. FINNs ferske tall viser imidlertid at noen bransjer peker seg ut i positiv retning, mens andre har gått drastisk ned i etterspørsel etter arbeidskraft.
Offentlig sektor er vinneren
Bryter vi ned veksten på tvers av offentlig og privat sektor er utviklingen ulik. Offentlig sektor har økt antall utlyste stillinger med 18,5% målt mot tredje kvartal i fjor. I privat sektor ser vi en nedgang i antall utlyste stillinger, her er det utlyst 4,7% færre stillinger enn i samme periode i fjor. Avtakende etterspørsel etter arbeidskraft fra privat sektor viser at markedet kjøler seg noe ned, men det er verdt å merke seg at det er fra et historisk høyt nivå.
Jobbekspert og leder for FINN jobb, Christopher Ringvold, ser at arbeidsmarkedet er i ferd med å endres – spesielt for noen bransjer.
– Av de største bransjene ser vi at Bygg og anlegg har en markant nedgang på 24%. Nedgangen viser at etterspørselen etter arbeidskraft avtar betydelig i tredje kvartal. På motsatt side av skalaen finner vi Industri og produksjon, hvor antall utlyste stillinger øker med 11% målt mot samme periode i fjor, forteller Ringvold.
Når det gjelder stillinger i det offentlige, ser vi at behovet for arbeidskraft er stort for øyeblikket - spesielt innen Barn, skole og undervisning og det er fortsatt behov for folk innen Helse og omsorg selv om nivået er lavere enn tidligere dette året.
Byggebransjen hardt rammet
I det private markedet er det nedgang. Til tross for at Bygg og anlegg er en av bransjene med flest ledige stillinger, er det likevel en kraftig nedgang på 25% i antall publiserte stillinger på FINN dette kvartalet målt mot i fjor.
– FINN sine tall viser at Håndverker var stillingsfunksjonen med flest stillinger i første kvartal i år. Det at antall stillinger som håndverker går drastisk ned, er en tydelig indikasjon på lavere aktivitet i byggebransjen, forteller Ringvold.
Endringer i olje, gass og energibransjen
Et interessant funn er den sterke oppgangen i stillinger for bransje Olje og gass, der det er 30% flere stillinger enn samme periode i fjor. Kategorien Kraft og energi har også en sterk oppgang på hele 47% flere stillinger enn samme periode i fjor. Her ser vi klart effekten av at høye energipriser og god lønnsomhet i sektoren driver opp etterspørselen etter arbeidskraft.
– De siste par årene har arbeidsmarkedet vært preget av effekter fra koronapandemien. En bransje som har en skikkelig bounce-back etter pandemien er Luftfart, her har vi en oppgang på hele 70% sammenlignet med samme periode i fjor, sier Ringvold.
Hva søkes etter?
Det viktigste funnet på trender i jobbsøkermarkedet, er at selskapet Equinor og offshore begge er på topp ti-listen over mest brukte søkeord når arbeidssøkere leter etter jobb. Sykepleier og psykolog har også kommet oppover på lista og disse funnene henger godt sammen med antall stillinger som finnes i helse og omsorgs-bransjen.
Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og leder for FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt i FINN
Tel:+47 92647693linda.glomlien@finn.noBilder




Om FINN.no
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Finansier sommerferien med bruktsalg: Dette vil folk ha akkurat nå!17.6.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
En opprydding i boden kan raskt være nok til å finansiere hele sommerferien. Ny funksjon på FINN torget viser hva folk har vært på jakt etter den siste uken.
FINN jobb månedsrapport: Nedgang totalt, men lyspunkter i nord og i kunnskapssektoren6.6.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
Mai måned bød på lavere aktivitet i stillingsmarkedet enn samme periode i fjor.
Eiendomsmeglerundersøkelsen 2025: Derfor bruker nordmenn megler5.6.2025 09:59:33 CEST | Pressemelding
Det er flere faktorer som gjør at folk flest fortsatt foretrekker å bruke megler. Årets Eiendomsmeglerundersøkelse viser også endringer i nordmenns kjøpsmønstre og prioriteringer.
Fortsatt tøft leiemarked for studenter: - Rom i kollektiv i Oslo koster nå over 8000 kroner3.6.2025 10:06:45 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra FINN eiendom viser at leieprisene fortsetter å øke for studentene.
FINN Jobbindeks: AI endrer jobbsøkingen26.5.2025 09:42:58 CEST | Pressemelding
Bruken av AI skyter fart blant jobbsøkere, og arbeidsgivere må revurdere hvordan de vurderer kandidater. Det viser en fersk undersøkelse fra FINN. Én ting er tydelig: Det klassiske søknadsbrevet er på vei ut – og CV-en har fått hovedrollen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom