Sosial dumping på kortbanenettet
31.8.2021 12:51:11 CEST | LO | Pressemelding

Samferdselsdepartementet bekreftet akkurat at det danske flyselskapet DAT, med sitt litauiske datterselskap, får fortsette å operere Florø-Oslo fram til 2024. Dette skjer til tross for kraftige advarsler fra LO og LO-forbundet Norsk Flygerforbund.
https://frifagbevegelse.no/nyheter/samferdselsdepartementet-trosser-advarslene--fornyer-anbudet-til-dansklitauisk-flyselskap-6.158.814352.840866fea3
- Det betyr i praksis at staten sponser et flyselskap som driver en norsk flyrute med litauiske lønns- og arbeidsforhold, sier Yngve Carlsen, leder i Norsk Flygerforbund.
Ifølge Norsk Flygerforbund er lønna for de litauiske ansatte 40 til 50 prosent lavere enn for norske ansatte i luftfarten.
- Denne nye politikken åpner for at statsstøttede ruter tilsynelatende opereres av en seriøs aktør, men i praksis flys av et selskap som benytter østeuropeiske ansatte med arbeidskontrakter som ikke følger norske lønns- og arbeidsbetingelser. En slik utviklingen vil kunne presse norske, seriøse aktører som Widerøe, til å opprette baser i utenlandet for å vinne kontraktene, advarer LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Dårligere flytilbud i distriktene
LO mener dette undergraver rettferdig konkurranse og gode og trygge arbeidsplasser, som distriktene er helt avhengig av. I tillegg undergraver muligheten for nye, norske selskaper som ønsker å etablere seg. Det går også utover et godt flytilbud til passasjerer som har disse flyrutene som sitt eneste transporttilbud.
- Nå får vi en situasjon hvor vanlige passasjerer som er helt avhengige av kortbanenettet, tror at de flyr med et flyselskap, mens de i realiteten flyr med et annet. Dette svekker et godt flytilbud for folk i distriktene, sier Hessen Følsvik.
- Dessuten kan det være en trussel mot sikkerheten i lufta når piloter fra kontinentet skal fly på kysten av Norge, hvor det er fjell, sjø, vind og kulde man ikke får erfaring med når man flyr på kontinentet i Europa. Dersom dette får utvikle seg, vil de reisende svært ofte måtte forholde seg til flybesetninger som ikke snakker norsk, sier Følsvik.
- Det skaper også en uoversiktlig situasjon – for både passasjerer og norske myndigheter. Dette vanskeliggjør også tilsyn og oppfølging - stikk i strid med vedtatt politikk, legger Carlsen til.
LO krever at en ny regjering må få slutt på dette. Det skal ikke inngås noen andre kontrakter på kortbanenettet som åpner for at utenlandske underselskap kan operere i stedet for selskapet som har vunnet anbudet.
Høyreregjeringen skyver EØS foran seg
Samferdselsdepartementet hevder de må gjøre dette på grunn av EØS. Det er med respekt å melde rent tøv. LOs advokater har i sommer vurdert EØS-regelverket og kommet fram til det motsatte.
- Høyreregjeringen skyver nok en gang EØS avtalen foran seg! Sier LO-lederen.
- Norsk Flygerforbund og LO har en rekke ganger i advart mot Høyre-regjeringens helt nye tolkning av regelverket – fordi den er i strid med etablert praksis av forskriften. Vi fryktet at dette vil bre om seg til større kontrakter på kortbanenettet, og at det vil sette både norske arbeidsplasser og flytilbud i distriktene i stor fare. Nå har vi fått enda et bevis på at regjeringen ikke lytter, sier Carlsen.
Kontaktpersoner:
Forbundsleder Norsk Flygerforbund Yngve Carlsen, tlf. 957 14 043
Nestleder Aleksander Wasland, tlf 90186451
For LO-leder Peggy Hessen Følsvik, kommunikasjonsrådgiver Linda Reinholdtsen 92296307
Bilder

Om LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO-lederen om Melkøya-forslag: -Dette er næringsfiendtlig politikk!29.1.2026 15:09:10 CET | Pressemelding
Energi- og miljøkomiteen foreslår å stoppe milliardinvestering på Melkøya, med støtte fra FrP. LO-leder Kine Asper Vistnes reagerer kraftig.
Enighet om ny hovedavtale med Spekter28.1.2026 15:48:59 CET | Pressemelding
Beredskap og tillitsvalgtes vilkår for å utføre sitt verv var viktige tema da LO og Spekter ble enige om ny hovedavtale i fire nye år.
LO-lederen om budsjettenighet: - Berømmer alle de rødgrønne partiene for å ha funnet sammen3.12.2025 10:04:41 CET | Pressemelding
Alle de rødgrønne samler seg nå om statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsfolk sliter fortsatt med å komme inn på boligmarkedet2.12.2025 12:59:15 CET | Pressemelding
Boligdrømmen er fortsatt nærmest uoppnåelig i de største byene, ifølge LOs ferske boligindeks. Et lyspunkt er at barnefamilier har fått råd til flere boliger de siste to årene.
Enighet om ny hovedavtale28.11.2025 12:39:34 CET | Pressemelding
Ansattes rett til å delta i bedriftens omstillingsarbeid for å møte klimaendringene blir en del av hovedavtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
