Snøkrabbe-kvoten øker i 2021
18.12.2020 08:50:03 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

Snøkrabbebestanden viser en positiv utvikling, og de positive prognosene i bestandsrådgivningen tillater oss å øke totalkvoten med 2000 tonn i 2021. Dette er i tråd med Havforskningsinstituttets anbefaling.
– Vi har hatt fokus på innhenting av kunnskap om bestandens tilstand og utbredelse, og holdt totalkvoten på et stabilt nivå over flere år. Det kan ha gitt positive effekter og tillater oss nå et økt uttak, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Stengningsperioden av hensyn til snøkrabbens skallskifte fastsettes til perioden 1. juli – 30. september, og minstemålet videreføres med 95 mm skjoldbredde. Øvrige forslag til reguleringer i snøkrabbefisket vil Fiskeridirektoratet sende på høring i januar.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Mineralnæringa eksporterte for 7,2 milliardar kroner5.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
I 2025 blei det selt norske mineralar for totalt 13,9 milliardar kroner, der over halvparten gjekk til eksport. Dette er sterke tal som viser den strategiske betydninga mineralnæringa har for Noreg, seier næringsminister Cecilie Myrseth.
Nordisk «Draghi-rapport»: Norden svært gode i dag, men hentes inn1.10.2026 17:14:49 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Copenhagen Economics viser at de nordiske landene er blant verdens mest produktive, innovative og konkurransedyktige økonomier. Samtidig advarer rapporten om at Norden må legge til rette for mer private investeringer, og mer robusthet dersom man skal konkurrere internasjonalt også i framtiden.
Ny rapport: Lukking av fiskerier og verdien av fisketillatelser1.10.2026 16:17:52 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet ba høsten 2025 Nofima om å gjennomgå systemet for omsetning av fiskekvoter. Rapporten som nå foreligger, vurderer hvordan ordningen fungerer i praksis og hvilke konsekvenser den har for verdiskaping, sysselsetting, bosetting og fordelingen av fiskeriressursene.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Madrid for å fremme norsk næringsliv29.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Madrid 5.–6. oktober. Målet med reisen er å styrke det økonomiske samarbeidet og fremme norsk næringsliv i et viktig europeisk marked.
Nå skal sjømaten tilbake på middagsbordet23.9.2026 15:27:24 CEST | Pressemelding
Norge er en av verdens største sjømatnasjoner, men nordmenn spiser stadig mindre fisk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom