Slik vil NVE prioritere konsesjonssøknader for nettanlegg
4.5.2021 11:02:16 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

– NVE ser at det er et behov for å tydeliggjøre hvordan vi vil prioritere framover. Dette gjør vi både for å sikre at de viktigste sakene behandles først, og for å gi søkerne forutsigbarhet rundt hvilke saker vi prioriterer opp eller ned, sier Inga Nordberg, direktør for energi- og konsesjonsavdelingen i NVE.
NVE forventer at antall konsesjonssøknader for nettanlegg vil fortsette å øke i årene framover. En viktig årsak er nødvendig fornyelse og oppgradering av eksisterende nett på grunn av alder. I tillegg vil planene om økt elektrifisering av samfunnet utløse et behov for utbygging og forsterkning av kraftnettet i mange regioner. Samtidig er nettkapasiteten i flere deler av landet sprengt, og mange aktører presser på for å få fortgang i utbyggingen. NVE har i dag om lag 300 søknader om nettkonsesjon til behandling og 40 søknader i kø, som ikke er påbegynt.
Forsyningssikkerhet og krisesituasjoner må prioriteres
NVE er lovpålagt å behandle alle søknader som sendes inn, og hovedprinsippet for å ta saker til behandling vil fortsatt være først til mølla. Det vil si at søknadene tas til behandling basert på søknadstidspunktet. I tillegg vil det være noen kriterier som må oppfylles for at en sak skal prioriteres opp eller ned i køen.
– Vi mener at det må være gode grunner for å avvike fra det overordnede prinsippet om at sakene behandles i den rekkefølgen de kommer inn. Men siden vi nå er i en situasjon hvor ikke alle kan tas til behandling umiddelbart, må vi prioritere de sakene som ivaretar viktige samfunnsinteresser, understreker Nordberg.
Kriteriene for å prioritere saker opp er beredskapssituasjoner, forsyningssikkerhet og endringer i anlegg under bygging. Dette er i utgangspunktet saker som er viktige for kraftsystemet som helhet og omhandler beredskap og generell forsyningssikkerhet. Når en sak prioriteres betyr det både at saken tas raskt til behandling, og at det er en høy framdrift i saken.
Kriterier for å prioritere saker ned
Kriterier som blir brukt for å prioritere saker ned er for dårlig kvalitet på søknader eller utredninger, manglende kapasitet i overliggende nett og saker fra industriaktører der informasjonsbehovet ikke er tilfredsstilt. Saker som kommer i denne gruppen vil ikke bli tatt til behandling før kravene er oppfylt. Når dette er på plass vil de få en plass nederst i køen, på linje med andre nyankomne saker.
– Det at NVE nå tydeliggjør en prioriteringsrekkefølge vil ikke bidra til å redusere køen i seg selv. Alle saker skal fortsatt behandles. Men det vil forhåpentligvis bidra til at vi ivaretar de sakene som er av størst betydning for samfunnet, samtidig som det gir en forutsigbarhet for bransjen, sier Inga Nordberg.
Nøkkelord
Kontakter
Inga Nordberg, direktør
ikn@nve.no
mob: 90983628
Lisa Vedeld Hammer, seksjonssjef
liha@nve.no
mob: 41 90 65 23
Bilder


Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
Gode råd for skredtrygge påsketurer24.3.2026 15:08:14 CET | Pressemelding
Mange drømmer om sol, snø og lange skiturer i påsken, men påskefjellet kan også by på utfordringer. NVE minner om at gode forberedelser og bevisste veivalg i fjellet kan være avgjørende for trygge turer i påsken.
Overtredelsesgebyr til InnTre Energi AS for brudd på fjernvarmekonsesjon i Verdal24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) ilegger InnTre Energi AS et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner for brudd på vilkår i fjernvarmekonsesjonen i Verdal kommune. Gebyret gjelder manglende kontakt med Statsforvalteren i Trøndelag før anleggsarbeid i nye områder.
NVE lanserer digital løsning for småkraftaktører24.3.2026 09:15:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) lanserer Min side for småkraftaktører. Dette innebærer en digital løsning for å sende inn søknader og meldinger til NVE via Altinn. Min side gir også tiltakshaver en samlet oversikt over egne konsesjonene, status på saksbehandlingen av saker de har sendt inn.
NVE har oppdatert veilederen til energimerkeforskriften for bygninger24.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I dag må de fleste bygninger som skal selges eller leies ut være energimerket. Nå har Norges vassdrags- og energidirektorat publisert en ny veileder til energimerkeforskriften for bygninger. Veilederen skal gjøre det enklere for eiere og aktører å forstå og etterleve regelverket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
