Slik unngår du startkrise i kulda

Januar er gjerne er høysesong for veihjelp på grunn av starttrøbbel. Slik er det også i år.
– Telefonene om veiassistanse renner inn til oss nå. Det skyldes det kalde været mange steder av landet har i øyeblikket, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i forsikringsselskapet If.
– Dersom bilen ikke starter eller går tom for drivstoff eller strøm på veien, er det greit å vite at du har inkludert veihjelp hvis du har én eller annen form for kaskoforsikring på bilen. Dette gjelder alle forsikringsselskaper. Det er som regel en egenandel på noen hundrelapper, sier han.
Men det er mye du kan gjøre selv for å unngå problemer: Hold formen på startbatteriet oppe – eller skift det ut før det er for sent, oppsummerer han.
– Det er alltid lurt å vite hvilken tilstand batteriet er i, sier Clementz, og understreker at svakt batteri kan gi startvansker også om sommeren, ikke bare midtvinters.
1. Følg servicen og sjekk batteriet
Ved bilens serviceintervaller skal verkstedet sjekke batteriets tilstand. – Gjør det gjerne til en vane å dobbeltsjekke når du henter bilen å spørre om batteriet er målt. Er bilen helt ny, er ikke dårlig batteri noen problemstilling, men etter tre-fire år er det sannsynlig at startbatteriet er svekket så mye at det bør skiftes, sier Sigmund Clementz i If.
2. Bruk en batterilader
En batterilader kan være grei å ha. Ved å gjøre en vedlikeholdslading med batterilader, kan batteriet fungere lenger enn hvis det ikke blir ladet opp via lader.
3. Unngå småkjøring og at bilen står ubrukt
Korte turer i nærmiljøet nærmest dreper batteriet. – Småkjøring under én mil gir batteriet dårlige muligheter for å lade seg opp igjen, og blir det mange korte turer, svekker batteriet seg veldig. Det er heller ikke så lurt å la bilen stå ubrukt lenge, da tærer du på batteriet, sier Clementz.
4. Kaldstart og tykk olje – en dårlig kombo
Tykk olje i motoren gjør at start på bilen går tregere, og det liker batteriet dårlig. – Sørg for at oljen har riktig viskositet for vinterkjøring – at den rett og slett flyter godt i motoren, selv om det er kaldt, sier Clementz. Jevnlig oljeskift er viktig.
5. Unngå radio, varmetråder og full vifte
I dag er det utrolig mye i bilen som trekker strøm fra bilbatteriet når du starter. – Det kan være smart å redusere litt av belastningen på batteriet akkurat ved start. Setevarmer, radio, varmetråder og defrosting av frontrute er jo tilleggsfunksjoner du strengt tatt kan slå på rett etter at motoren er kommet i gang. Men gjør det før du begynner å kjøre. Å fikle med innstillingene på radioen eller klimaanlegget kan lett ta oppmerksomheten bort fra veien, sier Sigmund Clementz i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef | Bolig/Bil
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Bilhjul faller av i fart etter hjulskift3.11.2025 09:51:51 CET | Pressemelding
Å glemme etterstramming av hjulboltene kan få alvorlige følger: Bare tilfeldigheter gjør at mennesker ikke blir alvorlig skadd når et bilhjul løsner i høy hastighet, påpeker If.
Fjord kommune i toppen i klimakartlegging27.10.2025 15:05:00 CET | Pressemelding
Med sine 31,25 poeng er Fjord kommune best på klimatilpasning blant de små kommunene i en fersk klimakartlegging. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
Herøy kommune i toppen i klimakartlegging27.10.2025 15:04:00 CET | Pressemelding
Med sine 31,5 poeng er Herøy kommune i Møre og Romsdal best på klimatilpasning blant de mellomstore kommunene i en fersk klimakartlegging. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
Indre Østfold i toppen i klimakartlegging27.10.2025 15:03:00 CET | Pressemelding
Med sine 29 poeng er Indre Østfold kommune best på klimatilpasning blant de store kommunene i en fersk klimakartlegging. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
Stavanger kommune igjen på topp i klimakartlegging27.10.2025 15:02:00 CET | Pressemelding
For tredje gang er Stavanger den mest klimatilpassede kommunen i Norge. Det går fram av den nye Ekstremværrapporten 2025 fra forsikringsselskapet If i samarbeid med CICERO Senter for klimaforskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
