Slik forebygger du høstens forkjølelse

Og heftig snufsing kan forebygges, med god hygiene, sunt kosthold, nok søvn, fysisk aktivitet og riktig påkledning, sier Lise Brandstadmoen, klinisk ernæringsfysiolog i BAMA .
Med det understreker Brandstadmoen viktigheten av å ta vare på kroppen, så den kan takle et forkjølelsesvirus på best mulig måte.
Frukt og grønt
Et sunt kosthold, som inkluderer “5 om dagen”, påvirker kroppens immunforsvar. Dette er fordi ulike frukt og grønnsaker inneholder vitamin C, folat, vitamin B6 og vitamin A, som alle har betydning for immunforsvaret, ifølge Brandstadmoen.
– I tillegg bidrar noen av disse næringsstoffene også til å gjøre deg mindre trøtt og sliten, noe som kan være fint å slippe unna nå i høstmørket, sier hun.
Kosttilskudd eller mat?
Næringsstoffene som ernæringsfysiologen snakker om får du fra helt vanlige frukter, grønnsaker og bær.
For å dekke det daglige anbefalte inntaket av vitamin C, kan du for eksempel spise en halv rød paprika eller fem blomkålbuketter. Spiser du to gulrøtter har du dekket hele dagens behov for vitamin A. Det er med andre ord helt overkommelig å få i seg nok vitaminer ved å spise vanlig mat, ifølge Brandstadmoen.
Sjekk denne listen – disse matvarene er viktige for immunforsvaret:
- Grønnkål; vitamin C, folat, vitamin B6 og vitamin A
- Rød paprika; vitamin A og vitamin C og B6
- Brokkoli; vitamin C og folat
- Blomkål; vitamin C og folat
- Jordbær; vitamin C, folat
- Kiwi; vitamin C folat
- Gulrot; vitamin A
- Hodekål; vitamin C
- Ananas; vitamin C
*Som en del av et sunt kosthold og en aktiv livsstil bidrar vitamin C, folat, vitamin B6 og vitamin A til et normalt immunforsvar, mens vitamin C, vitamin B6, folat bidrar til å redusere tretthet og utmattelse.
Kontakter
Lise Marie BrandstadmoenFagansvarlig helse og ernæring
Klinisk ernæringsfysiolog
Pia GulbrandsenDirektør kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:+47 415 16 661pia.gulbrandsen@bama.noBilder
Om BAMA
Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
Gresskarbonden kunne ikke fordra Halloween: – Jeg syntes det var noe tull27.10.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Nå leverer Trygve Andreas Kubberød over 100 tonn gresskar til norske butikker over hele landet.
Været har satt sitt preg på årets trønderpoteter20.10.2025 08:43:34 CEST | Pressemelding
Smaken er fortsatt på topp, men skallkvaliteten er lavere enn normalt.
Skrekkbeskjed til alle barn!7.10.2025 08:10:52 CEST | Pressemelding
Nå er rosenkål i sesong.
Tredje året på rad uten tradisjonspoteten25.9.2025 08:10:00 CEST | Pressemelding
Det blir nok et år uten Ringerikspotet i butikkhyllene.
Endelig er matskatten fra Nord-Norge her!16.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
Gulløye-poteten er tilbake i sesong.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

