Sletta bru i Eidsvoll må skiftes ut
13.3.2023 09:00:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Statens vegvesen jobber kontinuerlig for å finne løsninger for fagverksbruene i tre som etaten har vedlikeholdsansvar for, som fortsatt er stengt eller har redusert belastning etter at Tretten bru kollapset.
Kan ikke gjenåpnes med redusert belastning
– Vi har vært åpne om det har vært krevende å finne løsninger for Sletta bru. Det har vært håp om at brua kunne forsterkes og gjenåpnes med noe redusert bæreevne, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.
Det har vært en grundig og omfattende prosess for å finne mulige forsterkningsløsninger for Sletta bru.
Legger vekt på næringstransportens behov
– Parallelt med at vi har jobbet med mulige forsterkningsløsninger har det blitt avklart at næringstransportens behov gjør at den må tåle den lasten som overgangsbrua opprinnelig var dimensjonert for. Det er derfor ikke lengre noe alternativ å gjenåpne brua med lavere bruksklasse, sier Eiterjord.
Bruklassen til Sletta bru har vært BK 10/60. Det innebærer at brua tåler 10 tonn aksellast og en totalvekt på inntil 60 tonn.
Eiterjord understreker at etter dialog med kommunen og nærmiljøet er det ikke aktuelt å erstatte brua med omlegging av lokalveg og annen hovedvegkryssing.
Mål om å starte bygging av ny bru etter sommerferien
– Vi har nå konkludert med at det dessverre ikke er mulig å forsterke brua slik at den kan beholde nåværende bruksklasse. Det startes nå umiddelbart med prosjektering av en helt ny bru. Når brua er ferdig prosjektert skal den til godkjenning i Vegdirektoratet. Når prosjekteringen er godkjent kan oppdraget med å bygge ny bru lyses ut på anbud, sier Eiterjord.
Målet er å komme i gang med bygging etter sommerferien.
Beklager ulempene
– Vi beklager ulempene dette medfører for de som bruker brua, men kan forsikre om at prosessen for å få på plass ny bru har topp prioritet, understreker Eiterjord.
Statens vegvesen jobber videre med løsninger for de øvrige bruene som etaten har vedlikeholdsansvar for som fortsatt er stengt eller som har midlertidig nedsatt lastkvalifisering, og vil informere så snart det er konkludert for den enkelte bru.
Tidligere informasjon:
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar EiterjordSeksjonssjefStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91877089gunnar.eiterjord@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arbeid i Hovlandstunnelen20.2.2026 13:37:22 CET | Pressemelding
Statens vegvesen gjer arbeid i Hovlandstunnelen dei neste tre vekene.
Bilbelte redder liv – likevel dropper altfor mange å bruke det19.2.2026 10:12:23 CET | Pressemelding
Til tross for tydelige varsler i moderne biler fikk nesten to tusen bilførere og passasjerer gebyr i 2025 fordi de ikke brukte bilbelte.
Bompengerapport 2025: Flere passeringer og økte inntekter19.2.2026 07:22:31 CET | Pressemelding
De foreløpige tallene for bompengeinnkrevingen i 2025 viser høy aktivitet, økende inntekter og fortsatt lave driftskostnader.
Nattestenging på E39 Vikane i Alver18.2.2026 08:29:58 CET | Pressemelding
I tre veker framover nattestenger Statens vegvesen E39 i Alver mellom Vikane og Eikangervåg fire netter i veka.
Slik fikk Vegvesenet ned svevestøv-verdiene i Bergen sentrum18.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Vedvarende kaldt og klart vintervær ga høy luftforurensning i Bergen sentrum. Da gjorde Vegvesenet et vellykket grep.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
