Slår alarm om unge uføre
12.10.2021 07:52:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt

Det sier Helge Skjerven, som er rådgivende lege i Frende Forsikring. Funnet kommer fra en undersøkelse Sentio har utført for selskapet.
Historisk antall unge føre
Tall fra NAV viser at det var 21 201 uføre under 29 år i Norge ved utgangen av første halvår 2021.
- Det er et historisk høyt tall. 350 unge voksne mellom 18-29 år er blitt uføre de siste 12 månedene. Det er nesten en person hver eneste dag, sier Skjerven.
Etterlyser tiltak for skoleungdom
Psykiske lidelser er en viktig årsak til uførhet blant unge.
- Derfor er det viktig å sette inn forebyggende tiltak allerede på videregående skole. Bedre individuell oppfølgning, lavterskeltilbud for de med lette til moderate symptomer og sterkere satsning på arbeidsrettede tiltak for de som faller ut av skolen er viktig, sier fagansvarlig psykolog Oshadie Samarkoon i den digitale helsetjenesten Eyr.
- Å stå uten jobb er en ekstra psykisk belastning, ifølge psykologen.
Faller tidlig ut av arbeid
- Vi mennesker har behov for økonomisk trygghet i tillegg til å føle tilhørighet og mestring. Dette er grunnen til at arbeid har en positiv effekt på oss. I tillegg er det slik at hvis du faller ut av arbeid i ung alder, så får du en dårligere tilknytning senere i livet, sier hun.
NAV forklarer veksten i andelen unge med en kombinasjon av endringer i regelverk, helse og demografi de siste 30 årene. En konkret faktor som trekkes fram er flere barn og unge med psykiske lidelser. En annen viktig årsak er at Tidsbegrenset uføretrygd ble innført i 2004 og utsettelsen av tidspunktet for når uføretrygd innvilges.
Studenter sliter psykisk
Undersøkelsen blant 1000 studenter, som Sentio har utført for Frende, forteller mer om hvordan norske studenter sliter mentalt for tiden.
- 1 av 3 sier at de har følt på økte psykiske helseutfordringer siden pandemiens start. Halvparten føler mer usikkerhet og håpløshet, mens nesten 60 prosent sier at de kjenner på økte økonomiske bekymringer, sier Helge Skjerven.
- Alt dette påvirker psyken. Å gå rundt med slike bekymringer over tid er ikke bra. Jeg håper studenter som ikke føler at de håndterer bekymringene godt nok selv ber om hjelp, sier han.
Bekymret for å bli syk selv
De unge kjenner ikke bare til uførhet i egen omgangskrets. Mange går også med en frykt for å ende i samme situasjon selv.
- Vi har også spurt studentene om de er bekymret for å bli langvarig syke selv. Hele 2 av 3 svarer at de er det, sier Helge Skjerven i Frende Forsikring.
Nøkkelord
Kontakter
Helge Skjervenrådgivende lege
Tel:+47 93 40 48 40helge.skjerven@frende.noMarius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 400 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Løs bagasje kan bli livsfarlig1.10.2026 07:48:00 CEST | Aktuelt
Kofferten i bagasjerommet, handleposen i baksetet eller sekken på hattehylla kan gjøre stor skade hvis bilen bråbremser eller krasjer. Likevel sikrer 25 prosent aldri bagasjen når de kjører.
Ti minutter som kan spare deg hundretusener29.9.2026 07:52:00 CEST | Aktuelt
I første halvår kostet hytteskader mer enn 700 millioner kroner. Det er en økning på 25 prosent fra samme tid året før. - Vannskader koster klart mest, og er ofte lette å unngå.
Krasj i høstferien for en halv milliard i fjor24.9.2026 07:40:00 CEST | Aktuelt
Norske bilister krasjet for 466 millioner kroner i løpet av høstferieukene i fjor. Over helgen er det på an igjen.
Dette ødela ferien for flest nordmenn22.9.2026 07:48:00 CEST | Aktuelt
Omgangssyke, halsbetennelse, ørebetennelse og luftveisinfeksjoner sendte tusenvis av nordmenn til lege eller sykehus i sommer. Til uka starter høstferien og da skal mange på tur igjen.
Farevarsel på Vestlandet: - Ta disse grepene nå18.9.2026 15:38:15 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut farevarsler for store deler av Vestlandet lørdag og søndag, med opptil 100 millimeter regn. - Gjør noen kjappe tiltak nå, før det verste været kommer din vei.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
