Skal samarbeide om klimatoppmøtet
18.8.2022 18:51:23 CEST | Miljøstiftelsen Bellona | Pressemelding
– Vi i Bellona er utrolig stolte av å ha gått fra å bare prate om problemene til å være med å løse dem. Jeg gleder meg til å dra til Sharm El Sheikh og vi skal ta med oss løsninger som vi presenterer med våre samarbeidspartnere. Skal vi løse klimaproblemene må sivilsamfunn, myndigheter og næringsliv gå sammen slik vi skal gjøre i Sharm El Sheikh, sa Bellona-stifter Frederic Hauge.
– Dette blir et krevende toppmøte, det er det ingen tvil om. Det er også et Afrika-klimatoppmøte, der det legges vekt på tap og skade og klimafinansierering. En viktig del av toppmøtene er alt som skjer rundt selve forhandlingene. I en verden som er preget både av en akutt klimakrise og en naturkrise som henger sammen, så er det å se på hvordan man kan finne løsninger en viktig del av jobben, sa klima- og miljøminister Espen Barth Eide på lanseringen.
Hovedpartner UD deltok på lanseringen, og statssekretær Bjørg Sandkjær la vekt på følgede i sitt engasjerende innlegg:
– Klima er et tema som berører alt vi driver med og vi jobber med de landene som kjenner klimakrisen hardest. Det er bra at vi kan være med å bringe norske aktører inn i den internasjonale dialogen som skjer på klimatoppmøtene, for man må faktisk være der og dette arbeidet haster. Vi skal forene klima- og utviklingspolitikken, det er overbygningen av alt vi holder på med.
Aker Horizons skal bidra med konkrete løsninger på klimatoppmøtet. De har etablert selskaper som utvikler teknologiløsninger og realiserer store prosjekter innen havvind, sol, karbonfangst og rent hydrogen i 18 land og fem kontinenter. I Afrika har Aker Horizons, gjennom porteføljeselskapet Mainstream Renewable Power, utviklet fornybarprosjekter i Sør-Afrika, Egypt, Senegal og Ghana.
– I lys av den pågående energi- og klimakrisen er internasjonalt samarbeid og solidaritet viktigere enn noensinne. Skal vi lykkes med å nå klimamålene om netto nullutslipp innen 2050, er det avgjørende med et tettere samarbeid mellom land og mellom offentlig og privat sektor. Aker Horizons er en pådriver i utviklingen av innovative og lønnsomme grønne industriløsninger, og vi ser frem til å bidra til fremdriften i klimaarbeidet på COP-konferansen i Sharm El Sheikh, i samarbeid med Bellona og norske myndigheter, sa Marianne Stigset, kommunikasjonsdirektør i Aker Horizons.
Sahara Forest Project ble lansert på klimatoppmøtet i København i 2009 og har vært på de fleste klimatoppmøter siden.
– Sahara Forest Project ser på COP27 i Sharm El Sheikh som en ekstrem viktig milepæl for hvorvidt verdenssamfunnet ligger på track for å nå FNs bærekraftsmål innen 2030. Vi reiser for å vise beslutningstakere globale, klimasmarte løsninger for hvordan verden skal produsere mat i tørre områder og gjøre ørkenområder grønnere, sa daglig leder Kjetil Stake.
For Bellona startet tilstedeværelsen på FNs aller første klimatoppmøter i Rio de Janeiro i 1992. Bellona og Sahara Forest Project har til COP27-satsingen ha samlet en bred allianse av aktører fra myndigheter, næringsliv, akademia og sivilsamfunn.
Konferansier Bellonas kommunikasjonssjef Signy Fardal takket i sin flammende introduksjon norske myndigheter, Aker Horizons, SINTEF, Oslo kommune, Vow ASA, We Play Green, Norwegian-African Business Association og amerikanske Pathfinder International for samarbeidet.
Nøkkelord
Kontakter
Sunniva FursetKommunikasjonsrådgiver - Adm. assistent for Frederic Hauge
Tel:+47 92 60 55 93sunniva@bellona.noBilder
Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Er Norges olje- og gassproduksjon i strid med folkeretten?24.2.2026 14:41:52 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 4. mars har Bellona gleden av å invitere til et åpent møte om en av vår tids mest betente og prinsipielle problemstillinger. Dette blir en kveld for alle som er opptatt av klima- og miljødebatten og som ønsker å forstå hvordan folkeretten kan endre rammene for norsk energipolitikk.
– EFTA-domstolens avgjørelse vil bety en gigantisk etablering av CO2-lagring19.2.2026 15:27:40 CET | Pressemelding
EFTA-domstolen fastslår i en fersk avgjørelse at norsk sokkel er omfattet av EØS-avtalen. Bellona mener dommen er en historisk seier som vil få store konsekvenser for norsk klimapolitikk og CO2-lagring.
– Vi skal skape håp i havet27.1.2026 14:07:59 CET | Pressemelding
I dag lanserer Bellona Oslofjorden Tarepark. – Vi skal vise frem hvordan vi kan bruke naturens løsninger til å fikse naturens problemer. Her er det store verdier som har gått tapt og håpet er å få tilbake livet i fjorden vår, sier styreleder i Bellona, Frederic Hauge.
Lansering av Oslofjorden Tarepark20.1.2026 14:19:49 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 27. januar har Bellona gleden av å invitere til lansering av Oslofjorden Tarepark – et nytt og fremtidsrettet initiativ for å få tilbake livet i Oslofjorden.
Bellona i Norge får ny daglig leder18.12.2025 11:20:59 CET | Pressemelding
Styret i Miljøstiftelsen Bellona har ansatt tidligere klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn som daglig leder for Bellona i Norge. Rotevatn vil også være en del av Bellonas internasjonale lederteam.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
