Skal kartlegge kostnadsnivået i norsk idrett
25.9.2019 15:46:21 CEST | Norges idrettsforbund | Aktuelt

- I dag har alle klubber som skal være med i undersøkelsen fått tilsendt en spørreundersøkelse som vi ber alle klubber sette av tid til å svare på, sier Karen Kvalevåg, generalsekretær i Norges idrettsforbund.
Norges idrettsforbund i samarbeid med Kulturdepartementet har plukket ut totalt ni særforbund som skal bidra til å kartlegge kostnadsnivået i norsk idrett. Særforbundene utgjør til sammen nærmere 80 prosent av alle medlemmene i barne- og ungdomsidretten.Idrettene som er valgt ut til å svare på undersøkelsen er fotball, håndball, langrenn, alpint, gymnastikk og turn, svømming, stup, friidrett, karate, taekwondo WTF, taekwondo NTN og ishockey. Målgruppen for undersøkelsen er barn og unge som er henholdsvis 9 år og 15 år.
Undersøkelsen, som Oslo Economics gjennomfører, skal gi innsikt i kostnader ved deltakelse, hva som eventuelt bidrar til økte kostnader, og hvordan kostnadene finansieres. I tillegg skal det kartlegges i hvilken grad det er samsvar mellom kvaliteten på tilbudet og kostnadene.
Vil gi et godt faktagrunnlag
- Vi håper derfor at de som mottar undersøkelsen tar seg tid til å svare på den og gi oss gode svar på hva kostnadsbildet er i dag. Disse svarene vil gi norsk idrett et godt faktagrunnlag for videre arbeid med tematikken og muligheten til å finne gode tiltak for å hindre at økonomi blir en barriere for idrettsdeltagelse i norsk idrett, sier Karen Kvalevåg og fortsetter:
- Norsk idretts visjon er «Idrettsglede for alle». Derfor har arbeidet med økonomi som barriere for idrettsdeltakelse høy prioritet i norsk idrett. Vi trenger derimot enda mer fakta på dette området for å finne de riktige tiltakene. Det finnes i dag lite systematisert kunnskap om hva det faktisk koster å delta i organisert idrett, sier Kvalevåg avslutningsvis.
Bilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Åpen time for pressen 14. oktober9.10.2026 08:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen onsdag 14. oktober kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 15.
Statsbudsjettet: Viktig løft for norsk idrett7.10.2026 12:25:27 CEST | Pressemelding
Norges idrettsforbund er svært tilfreds med at regjeringen i statsbudsjettet nå vil bidra til å realisere et nytt nasjonalt toppidrettssenter.
Statsbudsjettet: Regjeringen foreslår et historisk løft for norsk idrett28.9.2026 16:21:05 CEST | Pressemelding
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er svært tilfreds med nyheten om at regjeringen bevilger midler til et nytt nasjonalt toppidrettssenter.
9 millioner kroner i støtte til barn og unge gjennom Coop-dugnaden15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Coop-dugnaden har i 2026 gitt støtte til 3154 barn og unge. Dette er det høyeste antallet som har fått støtte i én enkelt tildelingsrunde siden ordningen startet. Årets tildeling fordeler over 9 millioner kroner til barn som trenger økonomisk bistand for å kunne delta i idretten.
Minneord over Hans Majestet Kong Harald V28.8.2026 08:50:43 CEST | Pressemelding
Ved bortgangen av Hans Majestet Kong Harald har Norge mistet en folkekjær og respektert monark.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
