Norges idrettsforbund

Statsbudsjettet: Viktig løft for norsk idrett

7.10.2026 12:25:27 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Del

Norges idrettsforbund er svært tilfreds med at regjeringen i statsbudsjettet nå vil bidra til å realisere et nytt nasjonalt toppidrettssenter.

Illustrasjonsbilde av det nye nasjonale toppidrettssenteret.
Illustrasjonsbilde av det nye nasjonale toppidrettssenteret. Norges idrettsforbund

Totalt bevilger regjeringen 518 millioner kroner over statsbudsjettet fordelt på budsjettårene 2027-2029 til et nytt nasjonalt toppidrettssenter. Øvrig statlig finansiering på totalt 650 millioner kroner til prosjektet bevilges gjennom spillemidler. Dette er et historisk løft og gjennomslag for norsk idrett.

– Et nytt nasjonalt toppidrettssenter vil gi våre utøvere og treningsmiljøer rammevilkår de trenger for å inspirere en hel nasjon, og som står i stil med ambisjonene og resultatene som norsk idrett leverer, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai og legger til:

– Bevilgningen er et avgjørende skritt for å sikre moderne treningsfasiliteter, fremtidig konkurranseevne og utvikling i norsk toppidrett i årene fremover. Derfor håper vi alle partier på Stortinget vil samle seg om en investering som vil komme både norsk idrett og det norske samfunnet til gode i flere generasjoner fremover.

Les mer om regjeringens forslag til statlig finansiering av et nytt toppidrettssenter her.

Regjeringen innfrir løftet om full momskompensasjon også for 2027. Det settes av totalt 3,25 milliarder kroner til momskompensasjon for varer og tjenester til idrett og øvrig frivillighet for 2027. Dette er en økning på 171 millioner fra i år. Regjeringen vil nå utrede hvordan ordningen kan regelstyres, samtidig som ordningen skal være enkel og ubyråkratisk.

– Vi er glade for at regjeringen også i år bevilger penger som skal sikre full momskompensasjon for idretten og øvrig frivillighet. Samtidig hadde vi ønsket at prosessen med regelstyring av momskompensasjonen hadde kommet lenger, men det er selvsagt bra at regjeringen nå er i gang. For idrettslag over hele landet handler dette om forutsigbarhet og tillit til de vedtakene som er fattet, sier Al-Samarai. 

Norges idrettsforbund er også forundret over at regjeringen ikke styrker ordningen med aktivitetshjelpemidler for personer med funksjonsnedsettelser over 26 år, utover en generell prisjustering. Potten for aktivitetshjelpemidler har de siste årene gått tom allerede i januar. Regjeringen foreslår i stedet å stramme inn ordningen for personer som allerede har fått innvilget støtte til aktivitetshjelpemidler.

– For lite penger til denne viktige støtteordningen bidrar dessverre til å skape unødvendige barrierer for å delta i idrett og fysisk aktivitet for denne målgruppen. Det er heller ikke slik at alle personer med funksjonsnedsettelser kun har behov for ett aktivtetshjelpemiddel, sier Al-Samarai.   

Idrettsforbundet registrerer at regjeringens fremleggelse av statsbudsjettet ikke inneholder en konkret ekstrainnsats for å redusere økonomi som barriere for deltakelse i idretten i tråd med idrettens innspill, og som ville gitt en nødvendig forutsigbarhet til ordningen. De siste tre årene er det gjennom sluttsalderingen bevilget 100 millioner kroner årlig over statsbudsjettet til dette formålet.

– Vi skulle gjerne sett at regjeringen hadde prioritert ytterligere tiltak allerede i fremleggelsen av statsbudsjettet for å sikre at alle barn og unge kan delta i idrett, uavhengig av familiens økonomi. Vi håper de øvrige partiene som nå skal forhandle, sikrer at denne støtten kommer på plass også til neste år, avslutter idrettspresidenten.

Idrettsforbundet vil nå gå grundig gjennom budsjettforslaget og ser frem til den videre behandlingen i Stortinget.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Illustrasjonsfoto av det nye toppidrettssenteret
Illustrasjonsfoto av det nye nasjonale toppidrtetssenteret
Norges idrettsforbund
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye