Sjekk mønsterdybden på vinterdekkene dine

På krevende norsk vinterføre er det viktig at bilen er skikkelig skodd. Det er de fire håndflatene dekkene utgjør som er din kontakt med bakken. Mønsterdybden på vinterdekk skal etter loven være 3 millimeter.
- Vi mener det er litt snaut og anbefaler at du kjøper nye vinterdekk når de du kjører på har fire millimeter igjen, rådgir Sødal.
Det er enkelt å sjekke mønsterdybden i dekkene. Du kan bruke en egen mønsterdybdemåler som du får i bilrekvisitabutikken, men det fungerer også bra med en tommestokk eller linjal.
Alderen er også viktig
Har du brukt vinterdekkene i fire til fem sesonger, kan det være smart å bytte dem ut selv om de har bra mønsterdybde igjen.
- Vinterdekk skal ha en myk gummiblanding. Med årene blir gummien hardere og du får dårligere veigrep, sier NAF-rådgiveren.
En landsrepresentativ undersøkelse utført av InFact på vegne av NAF viser at mange ikke sjekker alderen og tilstanden på dekkene de setter på: 6,5 prosent vet ikke hvor gamle vinterdekk de kjører på og 8,2 prosent kjører på mer enn seks år gamle dekk.
- Vinterdekk skal ha myk gummiblanding, men med årene hardner gummien til. Da vil de gi dårligere veigrep selv om mønsterdybden er god. Hvor mange sesonger vinterdekkene holder vil bli påvirket ikke bare av hvor mye de er brukt, men også hvordan de er lagret og alderen, opplyser Sødal.
Sjekk lufttrykket
Når du har skiftet til vinterdekk er det viktig å sjekke lufttrykket. Etter å ha ligget lagret gjennom sommeren og høsten, kan det være for lite luft i dem. Lufttrykket er viktig for å gi bilen god kontakt med veien. Det er også viktig med riktig lufttrykk for å unngå skjevslitasje på dekkene.
- Det er lurt å sjekke lufttrykket en gang i måneden, avslutter Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
NAF: - For selvsikre menn bak rattet16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 45 prosent av norske menn tror de er bedre til å kjøre bil enn de fleste andre. - Selvsikkerheten er høy, men det er menn som krasjer oftest, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Dette irriterer mest i trafikken8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Manglende bruk av blinklys, farlige forbikjøringer og bruk av mobiltelefon under kjøring, er topp tre irritasjonsmomenter i trafikken. - Over halvparten irriterer seg over dårlig blinklysbruk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
