Sjekk luftkvaliteten der du bor på Yr

Varslingsmodellen er utviklet av forskere ved Meteorologisk institutt og viser den lokale luftforurensingen i nåtid og 24 timer framover. Det er særlig svevestøv og nitrogendioksid som forurenser lokalt.
- Modellen kombinerer værvarselet og utslipp for å beregne luftkvaliteten. Slik kan vi dekke hele Norge, ned til et så lite område som 50 meter, sier Bruce Rolstad Denby, seniorforsker ved Meteorologisk institutt.
Varselet vil kunne hjelpe spesielt sårbare grupper til å ta forhåndsregler, som eldre, gravide, barn og de med astma og luftveisplager.
Yr er Norges største værvarslingstjeneste og er et samarbeid mellom NRK og Meteorologisk institutt. Varselet blir først tilgjengelig på Yrs nye nettsider. I løpet av sesongen vil luftkvalitetsvarselet også slippes i Yr-appen.
- Vinteren er høysesong for luftforurensning, derfor passer det bra å lansere luftkvalitet på Yr nå. Hvis du skal ferdes ute er det ikke bare været som er relevant, men også kvaliteten på lufta du skal bevege deg i, sier Ingrid Støver Jensen, produktutviklingssjef for Yr.
Varslingstjenesten Luftkvalitet i Norge er utviklet av Meteorologisk institutt, Miljødirektoratet, Statens vegvesen Vegdirektoratet, Folkehelseinstituttet og Helsedirektoratet. Sammen utgjør de Luftsamarbeidet, et statlig samarbeid med et felles mål om bedre luftkvalitet i Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Yr: Ingrid Støver Jensen, produktutviklingssjef for Yr på 40 21 37 25
Meteorologisk institutt: Amalie Kvame Holm, seniorrådgiver kommunikasjon, Meteorologisk institutt på 97 66 58 84
Bilder




Lenker
Om Meteorologisk institutt
Yr er Norges største værvarslingstjeneste og er et samarbeid mellom NRK og Meteorologisk institutt.
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Varm Svalbard-sommer for fjerde året på rad2.9.2025 15:15:38 CEST | Pressemelding
August ble den nest varmeste på Svalbard, og den 4. varmeste sommeren, kun slått av 2022, 2023 og 2024. Hva er det som skjer?
Var hetebølgen i sommer et resultat av klimaendringene?12.8.2025 15:58:14 CEST | Presseinvitasjon
Meteorologisk institutt har i samarbeid med World Weather Attribution, Sveriges meteorologiske og hydrologiske institutt og Finlands meteorologisk institutt gjennomført en attribusjonsstudie om den intense hetebølgen som traff Norge, Sverige og Finland i sommer.
Juli enda 2,8 grader over normalen1.8.2025 14:19:32 CEST | Pressemelding
Hetebølger, tropedagar og unormalt høge temperaturar. Juli er den tredje varmaste registrert i Noreg.
Vi får oftere hetebølger nå enn før8.7.2025 13:01:00 CEST | Pressemelding
De siste tretti årene har antall hetebølger økt betydelig i Norge som følge av klimaendringene.
Lite sjøis i Arktis i juni1.7.2025 14:44:21 CEST | Pressemelding
Været i juni har vært så vanlig som det kan bli, men det er målt svært lite sjøis i Arktis. Sjøisen er på sitt nest laveste nivå siden målingene startet i 1991.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom