Senker temperaturen på stasjonene for å spare strøm
4.10.2022 08:00:00 CEST | Bane NOR | Pressemelding

Det er tid for å stramme inn livreima og redusere strømforbruket. I gjennomsnitt bruker Bane NOR om lag 40 millioner kilowattimer per år på venterommene. Ved å senke temperaturen regner vi med å kunne spare rundt fire millioner kilowattimer. Det vil redusere våre kostnader med 13 millioner kroner hvert år.
– Nå må vi spare der vi kan, både energi og penger. Selv om temperaturen går noen grader ned på venterommene, regner vi med at folk er kledt for norsk høstvær. Sammenlignet med utetemperaturen vil det fortsatt være godt, varmt og tørt i våre lokaler, sier Knut Øivind Ruud Johansen, direktør for stasjonene i Bane NOR Eiendom.
300 prosents prisøkning
Temperaturen blir senket fra 21 til 17 grader. Unntaket er de stasjonene der folk har sine arbeidsplasser. Ansatte i kiosker, cafeer og butikker skal ha en innetemperatur på 19-20 grader.
– Vi står i en strømkrise i Europa der det er behov for å redusere både energiforbruket og de høye strømregningene. Dette har også en positiv effekt for miljøet, og i den dugnaden ønsker vi å bidra, sier Ruud Johansen.
På grunn av de store regionale forskjellene i strømprisen er det også forskjeller i strømutgiftene på stasjonene. I sørvest i landet har Bane NOR Eiendom hatt særlig høye strømregninger. I løpet av året har utgiftene økt med 200-300 prosent.
Vurderer solceller og etterisolering
Bane NOR har også senket innetemperaturen på egne kontorarbeidsplasser og verksteder for å spare strøm.
– Automatdører vil nå stilles inn på vinterdrift, slik at dørene ikke står åpne. På verkstedene vurderer vi også å utstyre portene med lydsignaler når de er åpne. Det kan bidra til at folk lukker dørene og sparer energi, sier Ruud Johansen.
I tillegg ser Bane NOR på andre strømsparingstiltak som automatisk demping av lys på stasjonene, etterisolering, installering av varmepumper og bruk av solcellepaneler. Det skal også vurderes om snøen skal måkes i vinter, istedenfor å smeltes på plattformer og tilkomstveier med varmekabler.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Sofie KirkhusmoPressesjefBane NOR
Tel:416 74 135anne.sofie.kirkhusmo@banenor.noDøgnåpen pressevakt
For alle typer spørsmål, ikke minst for hendelser i togtrafikken der pressevaktene uttaler seg på relativt kort varsel.
Bilder


Lenker
Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
– Legg påsketuren utenom jernbanesporet24.3.2026 14:16:53 CET | Pressemelding
Folk i sporet er lokførernes store skrekk, og påsken er høysesong. Bane NOR advarer påsketuristene på det aller sterkeste.
Meråkerbanen åpner 23. mars, men fortsatt buss for tog frem til 13. april18.3.2026 10:18:41 CET | Pressemelding
Meråkerbanen åpner for trafikk 23. mars. Terrenget krever redusert hastighet på deler av strekningen. SJ må derfor endre rutetidene og kjører tog fra 13. april. Selv om det ikke går rutegående persontog, kan det fortsatt være trafikk på strekningen.
Bane NOR beklager4.3.2026 15:42:54 CET | Pressemelding
Tirsdag 3. mars la Bane NOR ut en artikkel som ga inntrykk av at flere prosjekter var besluttet utsatt. Dette var ikke riktig, og Bane NOR beklager usikkerheten de har skapt.
Presset trafikkbilde, men klar forbedring på Kongsvingerbanen3.3.2026 10:10:47 CET | Aktuelt
Februar var preget av et stramt trafikkbilde som ga noe lavere stabilitet enn fjoråret. Samtidig gir Svingen-tiltaket tydelige forbedringer for Kongsvingerbanen.
Nødvendig vedlikehold av jernbanen i påsken24.2.2026 10:02:41 CET | Pressemelding
I påsken reiser færre med toget, og da benytter Bane NOR anledningen til å utføre nødvendig vedlikeholdsarbeid på jernbanen. Når togstrekninger stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
