Seks entreprenører ønsker å bygge E6 Storhove – Øyer
22.12.2020 07:37:47 CET | Nye Veier | Pressemelding

E6 Storhove – Øyer er en del av storutbyggingen av E6 Moelv – Øyer. Delstrekningen er ca. 9,6 km lang og består av firefelts vei i dagen i tillegg til en ca. 2,6 km lang toløps tunnel forbi Fåberg.
- Det er andre gang at delstrekningen er ute i markedet. Med ny kunnskap og vedtatte reguleringsplaner har det vært stor interesse for konkurransen og nå har seks totalentreprenører bedt om å bli prekvalifisert. Den store interessen for kontrakten viser at det var riktig å lyse ut konkurransen på nytt. Nå skal vi evaluere de seks interessentene og velge ut tre til fem som får anledning til å gi oss tilbud på oppdraget, sier Bjørn Børseth, direktør for kontrakt og marked i Nye Veier.
Det står både utenlandske og norske totalentreprenører på lista. Planen er å velge totalentreprenør i løpet av våren og signere kontrakt før sommeren.
- De seks tilbyderne består av både norske og utenlandske selskaper. Samtlige av de utenlandske totalentreprenørene har med seg norske underleverandører, sier Børseth.
Nye Veier har også lyst ut en forberedende entreprise for utbyggingen av E6 Storhove – Øyer.
- For å komme raskt i gang har vi lyst ut en egen entreprise med forberedende arbeider. De forberedende arbeidene består blant annet av å rive hus, hogge skog og tilrettelegge for massedeponi for tunnelmassene. Vi har god erfaring med å forberedende entrepriser fra tidligere, og erfarer at dette er attraktive oppdrag for små og mellomstore entreprenører. Dette er en god mulighet for lokale og regionale aktører som har ledig kapasitet utover vinteren og våren, sier Øyvind Moshagen, utbyggingsdirektør i Nye Veier.
Delstrekningen E6 Storhove - Øyer inngår i utbyggingen av 43 kilometer med firefelts motorvei mellom Moelv og Øyer. Prosjektet er delt i tre kontrakter, og det er den nordligste kontrakten det konkurreres om nå.
- I praksis betyr kontrakten på E6 Storhove – Øyer at Nye Veier om få måneder er i gang med utbyggingen av Gudbrandsdalen, samtidig som vi er godt i gang med planfasene både på Moelv - Storhove og Øyer - Otta, sier Moshagen.
Nye Veier har nylig åpnet 43 km med firefelts motorvei mellom Kolomoen og Moelv. Når E6 Moelv – Øyer står ferdig i 2025 har Nye Veier levert totalt 86 kilometer med trafikksikker firefeltsvei til Innlandet.
Bilder

Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Ny kontrakt kombinerer drift og utbedringer på rv. 13 Skare – Voss23.10.2026 14:19:34 CEST | Pressemelding
Nye Veier har lyst ut konkurransen om drift, vedlikehold og utbedring av rv. 13 mellom Skare og Voss. Kontrakten har en estimert verdi på 700 millioner kroner og skal bidra til tryggere vei og bedre fremkommelighet.
Nye Veier har lyst ut ny rammeavtale for prosjektutvikling og planlegging23.10.2026 10:40:53 CEST | Pressemelding
Rammeavtalen Nye Veier har lyst ut skal kunne brukes til oppgaver i ulike faser, fra tidlig prosjektutvikling og utredninger til reguleringsplanlegging og mer komplekse planoppgaver.
Nye Veier viderefører arbeidet med E18 Kragerø-Bamble21.10.2026 14:18:07 CEST | Aktuelt
Reguleringsplanen for ny E18 Kragerø-Bamble ble vedtatt i begge kommunene før sommeren. Nå går Nye Veier i gang med flere aktiviteter, blant annet grunnerverv og arkeologiske utgravinger.
Trafikkomlegging E18 Rugtvet – Langangen fra 1. september21.8.2026 12:33:41 CEST | Aktuelt
Fra 1. september går prosjektet E18 Rugtvet – Langangen inn i en ny fase. Før den nye veien kan åpnes må det gjennomføres omfattende testing av utstyr, styringssystemer og trafikkplaner. I hele denne perioden skal E18-trafikken ledes over Breviksbrua.
Ståle Nistov har begynt i stillingen som administrerende direktør i Nye Veier AS14.8.2026 13:17:12 CEST | Aktuelt
Ståle Nistov har sin første arbeidsdag som administrerende direktør i Nye Veier AS fredag 14. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
