SAS-pilotene leverer plassoppsigelse og varsler om streikefare
9.6.2022 14:20:00 CEST | Parat | Pressemelding
SAS-ledelsen har brukt pandemien til å si opp nesten halvparten av pilotene i selskapet. Disse har alle fem års rett til å få jobben sin tilbake, før SAS kan ansette nye piloter. Til tross for store protester fra ansatte, har SAS-ledelsen opprettet to nye datterselskaper etter bemanningsbyrå-modellen, kalt Connect og Link. Disse selskapene er malt i SAS-farger og skal ta over fly og ruter som SAS opererte før pandemien.
76 års samlet flygererfaring på det krevende rutenettet i Skandinavia byttes nå ut med nyansatte fra hele verden på dårligere vilkår i disse bemanningsselskapene, mens 450 av de oppsagte SAS-piloter fortsatt er arbeidsledige.
Tariffavtalene mellom SPG og SAS gikk ut 31. mars, og tarifforhandlingene ble brutt 29. mars da SAS-ledelsens omfattende krav om 30% nedgang i vilkår ikke kunne aksepteres av SPG.
På siden av tarifforhandlingene har SPG hatt samtaler med SAS-ledelsen for å forsøke å finne en løsning. SPG har lagt frem tilbud på betydelige besparelser, men med et motkrav om at alle SAS-piloter skal omfattes av samme tariffavtale. SAS-ledelsen har avvist disse forslagene, og SPG ser ingen annen mulighet enn å varsle om plassoppsigelse og å søke en løsning gjennom mekling.
SPGs leder Martin Lindgren sier:
- «SAS-ledelsen har konstruert en selskapsstruktur som bryter mot den skandinaviske arbeidsmarkedsmodellen. Hvis SAS kan opprette bemanningsselskaper og på den måten omgå overenskomster og avtaler med deres ansatte, hvorfor kan ikke andre bedrifter gjøre det samme? Dette er derfor en viktig kamp for alle skandinaviske arbeidstakere.»
- «SAS-ledelsen må nå velge samarbeid fremfor konflikt med sine ansatte, det er den eneste muligheten selskapet har til å komme seg gjennom den finansielle krisen pandemien har satt SAS i. Pilotene har alltid vist stor velvillighet til å hjelpe selskapet gjennom kriser, og pilotene er klare til å ta ansvar igjen. Men hvem vil investere i en virksomhet som prøver å bli kvitt deg?»
Meklere fra tre land blir nå kalt inn for å prøve å hjelpe partene med å finne en løsning. Hvis ingen avtale kan oppnås gjennom mekling, kan en streik bryte ut 29. juni.
- «Det hviler et stort ansvar på SAS-ledelsen for å unngå en mulig streik. Man har brukt mye ressurser på å bryte den skandinaviske modellen og angripe sine ansatte. Vi har stått overfor ultimatumer som er helt umulige å forholde seg til og som nå blir tvinger oss til å gå denne veien. Pilotene krever ikke mer enn at ledelsen forholder seg til partssamarbeidet og et seriøst arbeidsliv», avslutter Lindgren.
For mer informasjon, kontakt:
SAS Norge Flygerforening
Jan Levi Skogvang
+47 957 19 015 lskogva@online.no
Norske SAS-flygeres Forening
Roger Klokset
+47 901 12 663 roger.klokset@saspilot.no
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat enige om ny tariffavtale på Stortinget4.9.2026 05:59:13 CEST | Pressemelding
Parat har kommet til enighet med Stortingets administrasjon om en ny tariffavtale etter mekling på overtid. Dermed blir det ikke streik blant Parats medlemmer på Stortinget.
Meklingen på Stortinget fortsetter på overtid4.9.2026 01:10:27 CEST | Pressemelding
Parat og Stortingets administrasjon har ikke kommet til enighet innen meklingsfristen ved midnatt. Partene fortsetter derfor meklingen på overtid.
Mekling for stortingsansatte torsdag3.9.2026 09:40:46 CEST | Pressemelding
Torsdag møtes partene på Stortinget og vil med hjelp fra Riksmekleren forsøke på å bli enige om en ny tariffavtale. Dersom meklingen ikke fører frem innen midnatt vil en rekke av Stortingets funksjoner være omfattet av streik fra fredag.
Ja-flertall på flyavtalen mellom Parat og NHO1.9.2026 09:55:41 CEST | Pressemelding
Etter at Parat og NHO Luftfart kom til enighet på overtid hos Riksmekleren og avverget streik, ble meklingsresultatet sendt ut til uravstemning blant medlemmene. Resultatet viser nå et klart ja-flertall, og tariffavtalen for oppgjøret 2026 er dermed endelig godkjent.
Ja-flertall blant kabinansatte i SAS21.8.2026 10:33:42 CEST | Pressemelding
Et flertall av Parats medlemmer i SAS har stemt ja i den andre uravstemningen. Dermed er lønnsoppgjøret i havn etter en intens og krevende forhandlingsprosess.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom