Samferdselsdepartementet ber om nytt kostnadsestimat for E134 Dagslett–E18
29.6.2021 12:00:00 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Det skal utarbeides kommunedelplan for strekningen E134 Dagslett–E18. Samferdselsdepartementet har tidligere fastsatt et kostnadsestimat på 3,8 milliarder kroner for prosjektet.
Etter dialog med lokale myndigheter og Statens vegvesen, ber nå departementet om at Statens vegvesen utarbeider et nytt grunnlag for å fastsette et estimat i konseptvalgutredningen (KVU) i tråd med Viker-alternativet.
- Dyrka mark og kulturminner er viktig
Estimatet skal sikre god kostnadsstyring tidlig i planfasen. Dersom det foretas beslutninger eller oppstår forhold som påvirker prognosene for hva prosjektet vil koste, skal Samferdselsdepartementet informeres.
– Denne saken viser at samfunnsøkonomisk nytte ikke alltid skal trumfe ikke-prissatte konsekvenser. Viker-korridoren kommer best ut på alle tema under ikke-prisatte konsekvenser, som dyrka mark og kulturminner, sier Hareide.
Med et nytt KVU-estimat vil Viker-alternativet være med i den videre planleggingen, uten at staten retter innsigelse på grunn av overskridelser av dagens KVU-estimat.
Dagens vei har dårlig standard og oppfyller ikke gjeldende krav til sikkerhet og fremkommelighet. For strekningen E134 Dagslett–E18 er det foreslått fire alternative traseer: Jensvoll, Vitbank, Huseby og Viker.
– Kostnadsestimatet betyr imidlertid ikke at vi har tatt stilling til trasevalg, men at Viker-alternativet blir med videre i vurderingene i den kommunale planprosessen. Det er Asker og Lier kommuner som er planmyndigheter. En kommunal planprosess kan gi rom for dialog mellom kommunene, Statens vegvesen og regionale myndigheter, i arbeidet med å finne omforente løsninger i valget av korridor. Med et nytt KVU-estimat som ivaretar Viker-alternativet, vil ikke staten sette en stopper for dette alternativet på grunn av kostnaden, sier samferdselsministeren.
Nøkkelord
Bilder
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
