Samarbeid om bærekraft og innovasjon i offentlig sektor
I årene som kommer vil samfunnet møte demografiske endringer og et redusert økonomisk handlingsrom. Samtidig skal vi nå ambisiøse klima- og bærekraftsmål, og utvikle tjenestene til det beste for innbyggere og næringsliv.
For å få til dette må offentlig sektor bruke ressursene på en mer effektiv og bærekraftig måte. Nå inngår KS og staten en avtale for å øke samarbeidet om bærekraftsmålene og innovasjon i offentlig sektor. Målet med avtalen er å bidra til en nytenkende, innovativ og bærekraftig offentlig sektor som leverer gode tjenester, har høy grad av tillit i befolkningen, og finner nye løsninger på samfunnsutfordringer.
– Med denne samarbeidsavtalen støtter vi opp om innovasjon og utvikling i kommunesektoren. Hvis Norge skal nå bærekraftsmålene, er det avgjørende at stat og kommune samarbeider om å finne de gode løsningene, sier Nikolai Astrup, kommunal- og moderniseringsminister (H).
Kommunal- og moderniseringsdepartementet og KS skal blant annet samarbeide om å finne indikatorer som kan følge utviklingen av bærekraftsmålene over tid. Partene skal også vurdere hvordan vi mer systematisk kan bruke forsøk til å teste ut nye løsninger på større samfunnsutfordringer.
- For å øke innovasjonstakten er vi nødt til å utvikle nye løsninger som har bred legitimitet og svarer på samfunnsutfordringene. Stat og kommune må innovere sammen. Denne samarbeidsavtalen gir nye muligheter for å finne nye måter å løse oppgavene på, på tvers av forvaltningsnivå og sektorer, sier styreleder i KS Bjørn Arild Gram.
Som en del av avtalen kan KS, etter søknad, tildeles inntil åtte millioner kroner årlig til prosjekter og arbeid innenfor temaene innovasjon og bærekraft i kommunesektoren.
Avtalen varer ut 2023.
1.06.2021
Kontakt:
KS: kom@ks.no, 24 13 26 01
Kommunal og moderniseringsdepartementet: ke@kmd.dep.no, 22 24 25 00
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noLenker
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Fersk undersøkelse: Krevende ledelse i endring18.9.2025 11:30:00 CEST | Pressemelding
Knappe ressurser og motstand fra ansatte troner øverst når kommunesektorens ledere blir spurt om hva som er deres største utfordringer når de skal lede i omstilling.
50 kommuner skal finne nye løsninger i helse og omsorg17.9.2025 15:43:05 CEST | Pressemelding
50 nye kommuner skal fra høsten delta i Tørn kommune i regi av KS. Fra Østfold deltar Indre Østfold. Det blir flere eldre og mindre helsepersonell framover. Tørn handler om nye måter å organisere arbeidet og arbeidstiden på.
KS forventer trøkk og mot fra Skjæran16.9.2025 10:13:26 CEST | Pressemelding
– Bjørnar Skjæran får en av regjeringens viktigste jobber. Han må levere på mindre statlig detaljstyring og økt kommunal handlefrihet, sier KS-leder Gunn Marit Helgesen.
KS forventer ressurser og frihet til kommunene9.9.2025 09:07:54 CEST | Pressemelding
Arbeiderpartiet har fått fornyet tillit fra velgerne og fortsetter i regjering. KS gratulerer, og ser fram til fortsatt godt samarbeid for å møte de store samfunnsutfordringene.
KS: Ikke svekk det nære helsetilbudet29.8.2025 12:15:05 CEST | Pressemelding
KS støtter behovet for en gjennomgang av helsetjenesten, men gir regjeringen klar beskjed om å involvere kommunesektoren og bygge videre på det som allerede fungerer godt i dag. KS er urolig for at en ny helsereform kan svekke det nære helsetilbudet i kommunene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom