Salmas nysatsing tildeles kvalitetsmerket "Spesialitet"
6.9.2019 12:26:26 CEST | Stiftelsen Norsk Mat | Pressemelding

––Vi i Salma velger aldri den enkle veien når vi driver produktutvikling. Vi har brukt mye tid og ressurser for å finne vår helt egen, ferske og milde variant av røykelaks. Vi er veldig glade for at fagjuryen anerkjenner den høye kvaliteten på produktene våre.
Det sier en fornøyd markedssjef i Salma, Jaroslava Juricova-Olsen.
Under en Matstreif-tilstelning i Oslo i dag ble hun og administrerende direktør i Salma, Emil Rognstad Østenfor, klappet opp på scenen for å ta imot Spesialitet-merke fra statssekretær i landbrukds- og matdepartementet, Ingvild Ofte Arntsen.
Det går under tretti timer fra laksen svømmer i vann til "Smoked" er ferdig. Den kaldrøkes lett på lav temperatur for å bevare ferskheten og teksturen som kjennetegner klassisk Salma.
Fagjuryen melder i sin uttalelse at den skånsomme røykemetoden gir fisken "et delikat og lett røykpreg med mild og frisk smak".
– Vi velger aldri en enkel vei
Også tradisjonsrike oster fra vesle Undredal Stølsysteri og takkestekt kjeks fra Rørosbakern fikk i dag sin plass i merkeordningen for norsk lokalmat i særklasse, Spesialitet.
Sammenliknet med et stølsysteri og Rørosbakern er Salma en betydelig større virksomhet. Jubler de over at de får Spesialitet-merket på samme måte som mange små lokalmatprodusenter gjør?
–Åja, da. Vi blir like glade som de små, minst, sier Jaroslava Juricova-Olsen.
– Salma er større enn mange små innen lokalmatsegmentet, men vi er ikke større enn at vi også blir skikkelige glade når vi høster en slik anerkjennelse for produktene våre. Spesialitet viser forbrukeren at her er det et produkt av høy kvalitet. Det betyr mye for oss, sier Juricova-Olsen.
Salma er tidligere tildelt Spesialitet-merker for sine loin-produkter og lakseburgere.
Merkeordningen Spesialitet forvaltes av stiftelsen Matmerk på oppdrag fra landbruks- og matdepartementet.
Nøkkelord
Kontakter
Marit StrandFagsjef
Marit har ansvaret for merkeordningen Spesialitet. Hun har ansvaret for søknadsbehandling og godkjenningsprosessen sammen med fagjuryen.
Anne Mette JohnsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 909 61 602anne.mette.johnsen@matmerk.noBilder


Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Disse fire kan vinne Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris15.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Hvordan sikrer vi kunnskap, matproduksjon og levende lokalsamfunn i en tid preget av usikkerhet og økt fokus på beredskap? De fire finalistene fra Tinn, Tromsø, Gossen og Lofoten har gjennom mange års arbeid styrket lokal matberedskap og sørget for at verdifull kunnskap føres videre til nye generasjoner. Nå kan publikum stemme fram sin favoritt.
Disse fem produsentene mottok kvalitetsmerke under Matstreif18.9.2026 12:57:14 CEST | Pressemelding
Fra Hallingdal og Hvaler til Trøndelag, Møre og Romsdal og Oslo: Åtte produkter fra fem lokalmatprodusenter tildeles kvalitetsmerket Spesialitet av statssekretær Anette Stegegjerdet Norberg under Matstreif i Oslo fredag. Produktene har imponert en uavhengig fagjury med smak, håndverk og særpreg, og representerer noe av det beste norsk lokalmat har å by på.
Etne-bacon i særklasse får Spesialitet11.9.2026 12:59:23 CEST | Pressemelding
Skakke Røykeri i Etne kan juble for ei ny kvalitetsutmerking. Under Dyrsku’n fekk verksemda tildelt Spesialitet for Skakke Bålbacon, etter at ein uavhengig fagjury vurderte produktet til å ha unik kvalitet.
Kjenner du en ildsjel som har bidratt til vår felles mat- og drikkeberedskap?17.8.2026 10:28:45 CEST | Pressemelding
I år retter Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris blikket mot noe som angår oss alle: vår evne til å produsere og foredle mat og drikke der vi bor. Nå kan du nominere din kandidat.
Enklere å velge norsk sjømat i butikken14.8.2026 10:30:13 CEST | Pressemelding
For første gang kan norske forbrukere finne sjømat merket med Nyt Norge i butikkene. Under Arendalsuka markerte Stiftelsen Norsk Mat utvidelsen av merkeordningen sammen med fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss og representanter fra sjømatnæringen, landbruket, handelen og arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
