Rv. 4 Granstunnelen blir stengt for vedlikehold

Det blir omkjøring via fv. 2300 gjennom Gran sentrum.
Statens vegvesen gjennomfører jevnlige inspeksjoner av riksvegtunnelene for å kontrollere at de er trygge. Gjennom inspeksjoner er det konkludert med at tunnelen trenger supplering med bolter og sprøytebetong på et par steder.
Nødvendig sikring
Det utgjør ingen akutt fare for trafikantene, men det er nødvendig å sikre ekstra for at tunnelen skal tilfredsstille standarden som kreves.
— Fjell er et levende materiale og det er ikke uvanlig at det skjer ting som gjør at vi må inn å gjøre supplerende sikringsjobber. Vi må demontere betongveggene i tunnelen, fordi sikringa skjer bak veggene. Derfor må vi stenge Granstunnelen helt de første dagene, forteller seksjonsleder Asbjørn Stensrud i Statens vegvesen.
Åpner ett løp
Gjennomføringa er lagt opp slik at ett tunnelløp skal åpnes for trafikk igjen så snart det er mulig, siden den økte trafikken fører til ekstra ulemper for trafikantene i Gran sentrum. Det er mange som går og sykler i sentrum og flere fotgjengeroverganger for kryssing av vegen.
— Disse dagene er det viktig at alle som bruker Gran sentrum og trafikantene som kjører igjennom sentrum viser hensyn, slik at alle kommer trygt fram, sier Stensrud.
Trafikantene finner oppdatert trafikkinformasjon i app-en Vegvesen trafikk og på vegvesen.no/trafikk.
Nøkkelord
Kontakter
Asbjørn StensrudSeksjonssjef drift øst 1. Dette inkluderer riksvegnettet i Oppland og Hedmark, deler av Romerike og Hallingdal.Statens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:92647906asbjorn.stensrud@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Tryggere knutepunkt2.12.2025 13:53:44 CET | Pressemelding
Åpnet kort, men viktig delstrekning på E10 – Ny milepæl i OPS Hålogalandsvegen.
Har sikra skredutsatt strekning på rv. 13 i Sogndal1.12.2025 13:53:33 CET | Pressemelding
Statens vegvesen opna i dag ein skredsikra rv. 13 ved Ylvisåker i Sogndal kommune.
Stor økning i omkomne på sykkel1.12.2025 06:18:39 CET | Pressemelding
Fire personer omkom i trafikken i november. En av dem på sykkel. Så langt i år har ti syklister omkommet på norske veier. Dette er dobbelt så mange som i 2025. Totalt har 102 mennesker mistet livet i trafikken i årets første 11 måneder.
Snart byggestart for ny kollektivterminal ved E18 Islandkrysset28.11.2025 11:47:29 CET | Pressemelding
Første spadetak til den nye kollektivterminalen ved E18 i Holmestrand skjer i neste uke. Her blir det tilrettelagt for kollektivtransport og kompiskjøring.
Arbeid på E39 Danmarksplass i Bergen27.11.2025 11:33:53 CET | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjøre arbeid på E39 Danmarksplass i Bergen kommende uke, og vil dirigere arbeidet mens jobben pågår.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
