Rune Berge, Schibsted ASA, er årets tillitsvalgt i Parat

Rune Berge startet raskt opp en klubb i Finn.no, hvor han møtte stor motstand. Skepsisen mot fagforeninger og tariffavtale var stor i virksomheten.
– Ledelsen ville blant annet kutte i pensjonsordningen fordi de fikk økte kostnader som følge av innføring av tariffavtalen.Saken ble omtalt i media og kommentatorer brukte ord som fagforeningsknusing, sa Parat-leder Unn Kristin Olsen i sin tale ved overrekkelsen under landsmøtemiddagen onsdag kveld.
Det er Parat Media som har foreslått Rune Berge. I sin begrunnelse skriver de blant annet:
"Etter en tid med aktiv verving og promotering av verdien av en arbeidstakerorganisasjon på arbeidsplassen, fikk årets tillitsvalgt etter hvert endret holdningen til tariffavtale og fagforening totalt. Mye takket være hans tilnærming og forståelse for helheten i selskapet og forretningsmodellen."
For to år siden ble Rune Berge konserntillitsvalgt i Schibsted ASA.
– Også i denne rollen har han fått utrettet mye til det beste for ansatte, ledelsen og konsernet. Hans kontaktnett, den tilliten han har oppnådd og kompetansen han innehar gjør ham i stand til å benytte seg av både formelle og uformelle nettverk, sa Olsen.
Hun fortsatte med å si at Berge er et svært godt eksempel på at det meste kan oppnås ved forståelse for helheten og betydningen av partssamarbeid i lokale selskaper og på konsernnivå.
– Rune Berge har bygget sten på sten for å få den posisjonen han har i dag. Fra å “stå i krigen” da han ble tillitsvalgt i Finn.no, til å være konserntillitsvalgt i Schibsted ASA, med kontor i samme etasje som konsernledelsen.Nå nyter årets tillitsvalgt stor respekt både blant ansatte og ledelse, sa Parat-lederen.
Sammen med HR-sjefen i Schibsted holdt Rune Berge innlegg om medbestemmelse på årets YS-konferanse.
– Der uttalte han blant annet at de tillitsvalgte ikke vil være sand i maskineriet – men bidra slik at omstillingene går “smoothere”. Og det er vel få bransjer hvor det har vært større omstillinger enn i mediebransjen, sa Unn Kristin Olsen.
Parat-lederen avsluttet med å si at Rune Berge representerer den type tillitsvalgte Parat ønsker å ha – en tillitsvalgt med stor innflytelse og som har muligheter til å påvirke beslutningene på egen arbeidsplass og i virksomheten.
Kontakter
Leder i Parat Media, Liz Ovesen,telefon: 901 17 560
Unn Kristin OlsenLeder i Parat
Tel:+47 412 35 877unn.kristin.olsen@parat.comLiz OvesenLeder i Parat Media
Tel:901 17 560liz.ovesen@parat.comBilder

Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat-medlemmer hedres for Ukraina-evakuering9.5.2025 14:51:14 CEST | Pressemelding
Fire medlemmer i SAS Norge kabinforening i Parat fikk torsdag medaljer for sin innsats for evakuering av sårede fra Ukraina. De fire er Ulrich Schieren, Line Andresen, Anne Elisabeth Egeberg og Tore Magnus Holtan.
Norges Politilederlag om generell bevæpning9.5.2025 13:13:18 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå regjeringen åpner opp for at Politidirektoratet skal sette rammer for omfanget av bevæpning i politiet.
– Generell bevæpning er en tillitserklæring til norsk politi4.4.2025 18:37:57 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå Arbeiderpartiet, sammen med de andre større partiene på Stortinget, går inn for generell bevæpning av norsk politi.
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening blir en del av Parat31.3.2025 10:33:07 CEST | Pressemelding
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening (NML) med historie tilbake til 1914, er den nest største frittstående fagforeningen innen meieriindustrien. Landsmøtet har gjort vedtak om innmelding i Parat og blir en underorganisasjon med full virkning fra 1. september.
Fra Nav til fast jobb – modellen som kan løse mangelen på fagfolk?21.3.2025 14:48:04 CET | Pressemelding
Mangel på kvalifiserte tannhelsesekretærer er en utfordring over hele landet. Et nytt samarbeid mellom Nav, fylkeskommuner og tannhelsebransjen har gitt oppsiktsvekkende gode resultater i Trøndelag og Akershus. Nå ønsker Parat at lignende tiltak skal settes i gang også i andre yrker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom