Rente og prisvekst bekymrer boligkjøperne

En YouGov-undersøkelse utført for OBOS-banken viser at generell kostnadsvekst og renteøkninger påvirker folks planer om boligkjøp.
38 prosent sier at økte kostnader generelt påvirker planene deres om å kjøpe bolig i stor grad, mens 48 prosent sier det påvirker i noen grad. Kun 14 prosent av de spurte sier det ikke har noen påvirkning.
Økte boliglånsrente påvirker boligplanene i stor grad til 42 prosent av de spurte og 46 prosent i noen grad.
- Prisene på en rekke varer har økt kraftig, i hovedsak strøm og drivstoff, men også prisen på mat og andre varer er på vei opp. Samtidig er renten satt opp, og vi må belage oss på ytterligere rentehevinger i år. Mange sier nå at dette vil få effekt på boligplanene deres fremover. Det er ikke overraskende at kombinasjonen renteøkning og prisvekst har en avkjølende effekt på folks planer om boligkjøp, sier Ingunn Andersen Randa, konserndirektør i OBOS med ansvar for OBOS-banken.
Påvirker sparing og nedbetaling
42 prosent av de spurte sier at økte kostander påvirker sparingen deres til bolig i stor eller noe grad, mens 38 prosent svarer det samme når det gjelder nedbetaling på boliglån.
De seneste tallene for konsumprisindeksen for mai viser ifølge SSB en oppgang siste tolv måneder på 5,7 prosent. Det er den høyeste prisveksten over tolv måneder SSB har målt siden desember 1988. Det er særlig strøm og drivstoff som bidrar til oppgangen, men også prisen på matvarer er på vei opp.
60 prosent av de spurte sier prisveksten har gitt de dårligere råd, mens 64 prosent sier de nå har gjort tiltak for å redusere kostnadene sin grunnet prisøkningen. Av de som har planer om å kjøpe seg bolig i løpet av de neste fem årene sier totalt 66 prosent at de har fått dårligere råd, og 25 prosent oppgir at de har fått merkbart dårligere råd.
- At nesten to av tre opplever å få dårligere råd og har sett seg nødt til å redusere kostnadene sine viser at dette er ganske dramatisk. Samtidig er det positivt at folk prøver å tilpasse privatøkonomien sin til en ny virkelighet. De aller fleste av oss har muligheter til å kutte kostnader, både på forbruk, men også gjennom å vurdere om man har de beste betingelsene på blant annet forsikringer og boliglån, sier Randa.
Vil bruke feriepenger til sparing
Parallelt ble det også spurt om hvordan folk planlegger å bruke feriepengene sine i år. 28 prosent sier de kommer til å spare mer av feriepengene i år enn tidligere.
- Det tror jeg har sammenheng med at mange nok opplever at det er mer krevende økonomiske tider og vanskeligere å spare. Jeg tror det er klokt å sette til side litt mer nå, og feriepengene gir en mulighet til å få spart litt ekstra, sier Randa.
Dette understøttes av at 69 prosent også svarer at økte kostnader påvirker sparingen deres i stor eller i noen grad.
Kontakter
Ingunn Andersen RandaKonserndirektør bank, boligkjøpsmodeller og forretningsutviklingOBOS
Tel:95183117ingunn.andersen.randa@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noBilder

Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Pusset opp tallene11.7.2025 08:11:50 CEST | Pressemelding
OBOS-kjøpesentrene omsatte samlet for 1,28 milliarder kroner i andre kvartal. Nå tar de oppussingsformelen fra Holmlia til andre sentre.
Nesten ingen kommuner har tilstrekkelig med tilfluktsrom4.7.2025 10:23:10 CEST | Pressemelding
En undersøkelse blant norske ordførere viser at bare 3 prosent av norske kommuner har tilfluktsrom for hele befolkningen. I en tid med økende geopolitisk usikkerhet etterlyses flere konkrete planer for å oppgradere beredskapen.
Ny byggestart på Frysja2.7.2025 08:57:14 CEST | Pressemelding
Stor-Oslo Eiendom og OBOS klare for byggestart av Frysjatunet. Prosjektet består av 162 boliger, hvorav fire av fem salgstrinn er gjennomført.
OBOS-prisene falt i juni1.7.2025 11:04:12 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 0,8 prosent fra mai til juni. På landsbasis falt prisene med 1,5 prosent.
Skal bygge rekkehus på Fornebu30.6.2025 08:02:24 CEST | Pressemelding
OBOS Block Watne Entreprenør (OBWE) har den senere tiden inngått kontrakter med eksterne kunder for 150 millioner kroner. Nå er det inngått avtale med AF Gruppen om bygging av 20 rekkehus på Storøykilen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom