Ren ballettnytelse hjem i stua

USA har George Balanchine, Danmark har August Bournonville. Fra i kveld og i to uker framover danser Nasjonalballetten Balanchines berømte Serenade og Tschaikovsky Pas de Deux sammen med en unik Bournonville-bukett – helt gratis på operaen.no.
Solistene Maiko Nishino og Whitney Jensen, samt Yoel Carreño og Gakuro Matsui er blant stjernene du kan oppleve.
Etter to lange og enestående karrierer som solister i Operaen, blir dette noe av det siste Maiko Nishino og Yoel Carreño gjør som fast ansatte dansere i Nasjonalballetten.
Mirakuløs dans
«Serenade er sikkert den mest mirakuløse av alle verdens balletter», har The New York Times skrevet.
George Balanchine (1904–1983) er en av verdens mest berømte koreografer, kjent for å rendyrke den klassiske ballettens bevegelser. Hos ham skulle trinnene og musikken skinne – alene, uten handling og unødig innpakning.
Serenade (1935) var den første balletten russeren skapte i USA. Her får du briljant dans, tempo og frihet til Pjotr Tsjaikovskijs romantiske musikk – og suset av 26 dansere, rundt solistene Melissa Hough, Maiko Nishino og Whitney Jensen.
Åtte minutter med bravur
Balanchines Tschaikovsky Pas de Deux er blitt kalt «en åtte minutters oppvisning i bravur og teknikk».
Musikken var opprinnelig en del av 3. akten i Svanesjøen, som siden forsvant. Da Balanchine hørte Tsjajkovskijs «tapte» stykke, brukte han det til å skape sin egen pas de deux – en duett preget av fart og musikalitet, luftige svev og imponerende løft.
Fra 14. mai skal solistene Melissa Hough og Yoel Carreño vise hva de er gode for, 3. juni er det solisten Whitney Jensen og nykommeren Leonardo Basílio sin tur.
Blomsterfest og underholdning
Nasjonalballettens tidligere sjef Dinna Bjørn er kjent som verdens fremste Bournonville-ekspert, og nå er hun tilbake i Oslo for å gi publikum en unik og underholdende Bournonville-bukett.
Den består av utdrag fra danskens italienske balletter Napoli, Blomsterfesten i Genzano og Ponte Molle.
Solist Gakuro Matsui, Lucas Lima, Shaakir Muhammad og Riccardo Ambrogi er blant danserne som gir deg Bournonville-stilen, sammen med blant andre Leyna Magbutay, Natasha Jones og Daniela Cabrera.
Balanchine + Bournonville er gratis og tilgjengelig fra 14.–28. mai (og med nytt cast 3.–17. juni). Innspillingen er gjort av M12, med bilderegi av Nasjonalballettens huskoreograf Alan Lucien Øyen.
Nøkkelord
Kontakter
For spørsmål om kommentarer og intervjuer:
Vilde Alette Monrad-Krohn
Kommunikasjonsrådgiver
45463725
vimo@operaen.no
Bilder





Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Sommeråpent operahus med dans for hele familien23.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Jo Strømgren Kompani inntar Operaen i juni og juli! Med seg har de turist- og familievennlige forestillinger, blant annet den verdenskjente fotballforestillingen, til lavere billettpris.
Svarte komponister i sentrum når Lawrence Brownlee gjester Operaen19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tenorstjernen Lawrence Brownlee gjester Operaen søndag 22. juni med et program som kombinerer kjente operanumre og musikk av afroamerikanske komponister.
Operaen inviterer til klassisk Pride-vorspiel på Hovedscenen18.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
På Oslo Prides åpningsdag inviterer Nasjonaloperaen og Oslo Pride til konserten «For en stemme!» på Hovedscenen. Konserten er en feiring av stemmen som uttrykksform og av skeiv kunstnerisk arv.
Stjernekoreograf legger verdenspremiere til Operaen i juni17.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Dansekompaniet Nagelhus Schia Productions er tilbake i Operaen for fjerde gang! Til Scene 2 tar de med seg tre verker av koreografen Damien Jalet i forestillingen Thrice, 21. og 22. juni.
Unge operatalenter plasserer Mozart i vår digitale tidsalder3.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mozarts klassiske forviklingskomedie får nytt liv på Scene 2, når morgendagens operastemmer viser en leken og mediekritisk versjon av Così fan tutte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom