Rekordopptakets bakside: - Kan bidra til lavere studiekvalitet
27.7.2020 14:16:20 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
At flere søker seg til IKT- og ingeniørrettede studier lover godt for framtida, mener leder for NITO Studentene, Silje Skyttern. Men medaljen har også en bakside
- Vi ser at IKT-rettede studieretninger er en trygg vei å gå med tanke på jobb etter endte studier. Vi er avhengige av dyktige IKT-ingeniører og andre ingeniører generelt i tiden som kommer, særlig med tanke på datasikkerhet. Hackerangrep får vi eksempler på nesten daglig, sier lederen for NITO Studentene.
Medaljens bakside
Samtidig viser opptakstallene fra Samordna opptak at det er 92 prosent flere som får tilbud om studieplass enn det er planlagte studieplasser i IKT og informatikk. Dette kan bidra til lavere studiekvalitet med resultatet at folk faller fra.
- Tar vi utgangspunkt i et studiested som har 100 studieplasser vil det i gjennomsnitt være 192 som vil gå her. Hva skal studiestedene gjøre med disse 92? Har de egentlig kapasitet til å ta imot så mange? Hva vil skje med kvaliteten på studiene, spør hun.
En varslet katastrofe
NITO Studentene har lenge varslet at overbooking er et stort problem som må tas tak i.
- Norge trenger kvalitet framfor kvantitet i kandidatene som skal uteksamineres. Fra vår studentundersøkelse vet vi 40 prosent av studentene vurderer å slutte. Blant grunnene til at våre studenter vurderer å slutte er manglende oppfølging og veiledning (cirka 28 prosent). Overbooking er noe som sterkt bidrar til dette.
- Det er bra at mange kommer inn og ønsker plass på ingeniør- og teknologistudiene. Men når studiestedene tar inn for mange studenter, frykter jeg også at kvaliteten på utdanningen vil gå ned, poengterer skyttern.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Kjetil JohnsrudKommunikasjonsdirektør
Tel:415 22 399jan.johnsrud@nito.noRagnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder
Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
UiB-student fikk NITO-prisen24.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det betyr mye for meg å få anerkjennelse for arbeidet jeg har lagt ned, sier Trym Bjerkvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
