Rekordmange bruker Coops mobilbetalingsapp – 1 av 4 betaler med mobilen i Coops butikker
25.1.2022 14:09:16 CET | Coop Norge | Pressemelding

Siden Coop, som første dagligvareaktør i Norge, lanserte sin egen mobilbetalingsløsning Coopay i 2019, har bruken steget jevnt og trutt. Nå har over en halv million nordmenn tatt appen i bruk og antallet transaksjoner har passert 31 millioner.
12 prosent av omsetningen fra Coop medlemmene ble betalte med mobilen i fjor, det er en økning på hele 75 prosent fra 2020. Fra pandemien startet i mars 2020 har bruken av Coopay økt med nesten 290 prosent.
– Det er fantastisk å se at såpass mange kunder har tatt betalingsappen i bruk og at mange bruker den svært hyppig. Målet var å gjøre handleopplevelsen enklere og mer effektiv, ved blant annet å gjøre det mulig å dra på handletur ved kun å ha med mobilen. Stadig flere oppdager dette og vi jubler over å ha passert en magisk grense på en halv million brukere, sier Kristian Bjørseth, leder Finansielle tjenester & ID i Coop Norge.
I overkant av 150.000 nordmenn hadde tatt Coopay i bruk da samfunnet stengte ned i mars 2020. Skjerpede smittevernstiltak ga et kraftig løft for interessen. Nå er det registrert 540.000 brukere.
– Vi så en kraftig økning i antallet brukere i ukene etter nedstengningen, da dette for mange var den tryggeste betalingsmetoden. Deretter stabiliserte veksten seg og antallet har økt jevnt gjennom hele pandemien, sier Bjørseth.
Om lag halvparten av brukerne er kunder under 40 år og flest i de største byene. Flest kjøp skjer i Coops lavpriskjede Extra, der de også registrer den høyeste andelen Coopay-betalinger av den totale medlemsomsetningen blant Coops kjeder.
– Coopay brukes hyppig av kundene i alle våre kjedekonsepter og vi ser at mobilbetaling appellerer til kunder i alle aldre og i alle deler av landet. Det bekrefter at vi har utviklet en enkel og effektiv løsning.
Kontakter
Harald KristiansenKommunikasjonssjef i Coop Norge
Tel:+47 905 99 726harald.kristiansen@coop.noBilder

Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Påsken kan bli tidenes sunneste20.3.2026 08:48:38 CET | Pressemelding
Extra setter nye rekorder så langt i år etter et historisk sterkt frukt- og grøntår i 2025. Påsken kan bli tidenes sunneste.
Coop holder stand med kraftig vekst i lavprismarkedet18.3.2026 09:04:15 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra var vekstvinneren i det norske dagligvaremarkedet også i 2025.
Coop med flere priser i bærekraftskåring12.3.2026 08:28:13 CET | Pressemelding
Änglamark, Coops egen serie for økologiske, miljø- og allergivennlige varer, fikk en sterk andreplass under årets Sustainable Brand Index. Coop fikk førsteplass i bransjekategorien for forbruksvarer.
Tilbakekaller Wokmiks Teriyaki9.3.2026 15:36:38 CET | Pressemelding
Coop tilbakekaller Coop Wokmiks Teriyaki 350 g. Årsaken er at dressingposen i wokmiksen inneholder sesam, noe som ikke kommer frem i ingredienslisten.
Extra tar grensehandelsgrep med kyllingprisene9.3.2026 10:10:24 CET | Pressemelding
For første gang innføres en fast lavpris på fersk kylling i Extras butikker, som er billigere enn normalprisen i svenske butikker. Grepet kommer for å motvirke konkurransen fra det kommende svenske momskuttet på mat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
