Reise: Åpner opp for EØS/Schengen - dette dekker reiseforsikringen
25.6.2020 16:02:00 CEST | If | Pressemelding

I dag kom gladmeldingen om at norske myndigheter åpner for reiser til land og områder i EØS/Schengen-området med lav smittespredning fra og med 15. juli.
- Vi har gjennom hele pandemien sagt at vi tilpasser reiseforsikringens dekning etter råd og anbefalinger fra norske myndigheter. Det gjør vi selvsagt også nå. På denne måten kan kundene våre reise på ferie med tryggheten om at de er ivaretatt av både oss og norske myndigheter dersom noe skulle skje, sier Andreas Bibow Handeland, kommunikasjonsrådgiver i Europeiske Reiseforsikring, en del av If.
Det ligger an til at UDs sine reiseråd, som legger premissene for hvor reiseforsikringen gjelder og ikke, vil bli nokså geografisk betinget. Et interaktivt kart på Folkehelseinstituttet (FHI) sin nettside vil bli førende for hvilke land eller områder som omfattes.
- Det er viktig å huske på at reiserådet som kom den 14. mars, gjelder til og med 20. august. Land og områder det åpnes opp for nå er enkeltvise unntak basert på smittespredningen, sier Handeland.
- Viktige ting som offentlig og privat sykehuskapasitet og infrastruktur kan være påvirket i områder UD fortsatt fraråder å reise til. Disse reiserådene skal man respektere, og her vil ikke forsikringen heller gjelde, sier Handeland.
Opp til den enkelte å følge med
Samtidig som det nok er kjærkomment for både feriesultne nordmenn og reisebransjen at man nå har fått en dato å forholde seg til, setter denne gradvise åpningen større krav til de reisende.
- Reiseforsikringen vil kun gjelde i de landene eller områdene myndighetene åpner opp for å reise til. Så før man planlegger en reise må man selv forsikre seg om at det stedet man ønsker å dra til er blant disse, sier Handeland.
- Vi dekker avbestillinger til områder som omfattes av reiseråd så lenge det aktuelle rådet står, samt i syv dager etterpå. Dette gjelder reiser kjøpt før reiserådet kom 14. mars. På den måten kan kundene vente så tett opptil avreise som mulig med å bestemme seg, i håp om at situasjonen kan endre seg, sier Handeland.
Det er alltid viktig at kundene tar kontakt med fly- eller reiseselskap først, dersom de selv skal avbestille en reise. Erstatningskravet sendes oss i etterkant.
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Bibow HandelandKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 416 16 274andreas.bibow.handeland@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Mange oppdager frost- og vannskader på hytta nå23.2.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
De siste to helgene har mange hyttefolk oppdaget rørbrudd, frost- og vannskader på hytta. Forsikringsselskapet If har alene fått inn flere titall skademeldinger.
Ikke legg disse tingene i kofferten17.2.2026 07:15:56 CET | Pressemelding
Folk uten tilgang til livsviktige, reseptbelagte medisiner havner i dramatisk medisinsk knipe utenlands. Enkelte gjenstander må eller bør du aldri legge i innsjekket bagasje, understreker If.
Denne bilskaden er folk flaue over å snakke om10.2.2026 07:07:19 CET | Pressemelding
Flere ganger i uka får forsikringsselskapet If inn skader hvor sjåfører og biler har kjørt inn i sin egen garasjeport.
If helps a lot-rapport Q4: Slik støttet If kundene i den intense værsesongen5.2.2026 07:37:02 CET | Pressemelding
Sampo Group fortsatte å utnytte sin unike skala og markedsposisjon for å levere solide resultater for kvartalet og hele året i 2025.
Vannskader for millioner på norske kjøkken3.2.2026 10:28:21 CET | Pressemelding
Gamle oppvaskmaskiner og morkne vannslanger skaper vannkaos og ødeleggelser i norske hjem. Hundrevis av skader kunne vært unngått gjennom bedre ettersyn og vedlikehold, ifølge forsikringsselskapet If.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
