Regnskapsbransjen stepper opp kampen mot klimaendringene i en global kampanje

Sammen med 12 andre ledere i regnskaps- og revisjonsbransjen i The Accounting Bodies Network (ABN), som sammen representerer mer enn 2,5 millioner regnskapsaktører og studenter, har administrerende direktør i Regnskap Norge, Christine Lundberg Larsen, signert et felles dokument som forplikter organisasjonen til å støtte bransjeaktørene så de kan ta umiddelbare grep mot klimaendringene.
– Sammen med regnskapsorganisasjoner verden over forplikter vi oss til handling for å bidra aktivt til et bærekraftig næringsliv. De største selskapene er allerede i gang med omstillingen for å bli klimanøytrale, og det får konsekvenser for alle de små underleverandørene, som er regnskapsbransjens kunder, sier Christine Lundberg Larsen.
– Vi oppfordrer regnskapsførerne til å bruke sin fagkompetanse og gi gode råd til sine kunder når de går i gang med denne omstillingen.
Som næringslivets nærmeste rådgiver kan regnskapsførerne veilede og orientere om krav og muligheter, og sikre bærekraftige løsninger.
– Regnskap Norge vil ta en aktiv rolle i utviklingen av næringsvennlige standarder for bærekraftrapportering for SMB-markedet, og gi regnskapsførerne nødvendig opplæring og støtte, sier en engasjert Lundberg Larsen.
Oppropet inneholder en oppfordring til bransjen om å handle, og med det løfte et felles samfunnsansvar.
CALL TO ACTION statement
Et globalt opprop fra lederne i regnskapsorganisasjoner til regnskapsbransjen.
Følg utviklingen og delta ved å bruke #ourclimatecounts

The Accounting Bodies Network (ABN) er et nettverk av regnskapsorganisasjoner fra hele verden, som har gått sammen for å oppnå en felles tilnærming til regnskap og bærekraft.
ABN ble opprettet av Accounting for Sustainability (A4S), et prosjekt etablert av HKH Prins Charles.
Nøkkelord
Kontakter
Christine Lundberg LarsenAdministrerende direktør
Tel:23 35 69 00 452 11 552christine.lundberg.larsen@regnskapnorge.noMarit Kaarbø LøvoldKommunikasjonsansvarlig
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder



Lenker
Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er en profesjons- og bransjeforening for autoriserte regnskapsførere i Norge. Hovedmålet er å bidra til lønnsom vekst for regnskapsbransjen, i en digital hverdag. Regnskap Norge er en betydelig leverandør av kurs og kompetanseprodukter. Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndigheter og politiske institusjoner, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Finansministeren må ta i mer: «En seddel på bålet slukker ikke brannen»16.1.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
– Regnskap Norge mener Regjeringen må frem i skoene og slå hardere til mot de kriminelle miljøene. Tiltak som motvirker bruk av kontanter er viktige grep, men en seddel på bålet slukker ikke brannen, sier Rune Aale-Hansen, adm.direktør i Regnskap Norge om finansministerens utspill om å avvikle 1000-tiusenlappen.
Klar for den store syretesten om ny skatterform19.12.2025 14:28:56 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag oppnevnt en ny skattekommisjon. – Regnskap Norge støtter mandatet til den nye Skattekommisjonen. Den skal levere sin utredning 1. juli neste år, og det betyr at vi raskt vil få avklart reell vilje til å samle et bredt politisk flertall – og der vi også vil kunne se konturene av en ny skattereform. Nå er det klart for den store «syretesten» blant politikerne, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Gode intensjoner uten konkret innhold15.12.2025 11:15:58 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag lagt frem sin plan for Norge der den blant annet skriver at «regelverkbyrden» skal reduseres for å gi lavere administrative kostander for næringslivet – Det heier vi på, men vi etterlyser konkrete tiltak, Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Salderer budsjettforlik med økt lovbrudd3.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
– I statsbudsjettet for 2026 som det jobbes hardt å samle flertall for, mangler det tiltak for å styrke norsk konkurranseevne og redusere administrativt byråkrati. Partiene velger heller å saldere budsjettøkninger med blant annet økte overtredelsesgebyrer, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskapsbransjen skal rekruttere 2000 nye medarbeidere1.12.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen opplever kraftig vekst og skal ansette 2000 nye medarbeidere i året som kommer, viser fersk undersøkelse fra Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
