Bruker markedsmakten til å fordele verdiskapningen
1.9.2026 07:00:00 CEST | Regnskap Norge | Pressemelding
Regnskap Norge har inngått en fordelsavtale med Fiken, systemleverandør av regnskaps- og kvalitetssystemer for regnskapsbransjen. Avtalen er et resultat av at medlemmene i Regnskap Norge ønsker en mer fornuftig fordeling av verdiskapningen, som systemleverandører og regnskapsforetak skaper sammen hos sluttkundene.

– Med fordelsavtalen bruker Regnskap Norge sin «markedsmakt» til å fremforhandle en pris og fordeler for medlemmene som er gunstigere enn den enkelte regnskapsvirksomhet kan forhandle på egen hånd. Det er særlig de mindre og mellomstore regnskapsforetakene vi har i tankene, ettersom våre største foretak har markedsmakt nok til å fremforhandle gode vilkår på egen hånd. Vi er godt fornøyde med avtalen og samarbeidet med Fiken, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Fiken er også godt fornøyd med fordelsavtalen. Det forteller Andreas Stokka, faglig leder for produkt i Fiken AS.
– Avtalen er en naturlig videreføring av arbeidet vi over flere år har gjort for å gjøre Fiken bedre og mer effektivt for regnskapsførere, sier Stokka.
Vinn-vinn for alle
Et viktig delmål for Regnskap Norge er å videreutvikle forretningsmuligheter for regnskapsbransjen: «Utfordre og samhandle mer med systemleverandørene - bidra til at bransjen tar større andel av verdikjeden».
– Fordelsavtalen med Fiken er et bidrag til at bransjen skal kunne ta en mer rettmessig andel av verdikjeden. Målet er at dette vil hjelpe medlemsforetakene våre i å levere tjenester av høy kvalitet, samtidig som de kan fokusere på å utvikle sine egne virksomheter. Med denne avtalen fortsetter Regnskap Norge å sette en ny standard for samarbeid mellom systemleverandører og regnskapsforetak. Det viser at de fremtidsrettet og innstilt på sammen å møte utfordringene og mulighetene som ligger foran dem, sier Aale-Hansen i Regnskap Norge.
Full tilgang for medlemmer
Betydningen av et godt samarbeid trekkes også frem av Andreas Stokka i Fiken.
– Fiken har hele veien levert systemer til gjør-det-selv-brukeren. Regnskapsførere har andre behov enn kunder som fører regnskapet selv, og derfor har vi i flere år, i samarbeid med regnskapskontorer, utviklet funksjonalitet som i større grad ivaretar behovene deres, forteller han.
– Disse funksjonene har våre 250 Fiken-partnere hatt tilgang til over tid, og har bidratt til en enklere arbeidshverdag gjennom økt effektivitet, bedre samhandling med klientene og bedre kvalitet og kontroll. Nå får også medlemmer i Regnskap Norge tilgang til disse funksjonene gjennom fordelsavtalen, forteller Stokka.
Han trekker spesielt frem disse skreddersydde funksjonene for regnskapsførere:
- Økt fleksibilitet i regnskapet
- Egen avstemmingsmodul
- Detaljert statusside for alle klienter
- Purre på bilag direkte fra Fiken
- Automatisk bokføring av EHF
- Oversiktlig klientadministrasjon
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noBilder

Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Ny forskrift mot korrupsjon svarer ikke på hvem: - Ressurssløsing, sier Regnskap Norge13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ny forskrift forteller hvilke type politikere, styremedlemmer og direktører som gir status som politisk eksponert person (PEP). Forskriften hjelper lite. Et register som identifiserer hvem disse faktisk er hjelper mer, mener Regnskap Norge.
Norge stanset da mobilnettet sviktet: – Regjeringen må sikre en digital plan B9.10.2026 10:40:38 CEST | Pressemelding
Da en feil i Telenors mobilnett i går stanset togtrafikken over hele landet og gjorde det vanskelig å nå nødnumrene, ble samfunnets digitale sårbarhet synlig for alle. Sammen med sommerens og høstens angrep mot Altinn, ID-porten, Maskinporten og Skatteetaten viser hendelsene at Norge trenger en langt sterkere digital beredskap, mener Regnskap Norge.
Dataangrep mot Altinn og Skatteetaten: – Digital beredskap må styrkes nå5.10.2026 07:48:10 CEST | Pressemelding
Gjentatte dataangrep og driftsforstyrrelser i sommer og høst har ført til treghet og perioder med nedetid i sentrale offentlige tjenester. Regnskap Norge ber regjeringen ta grep for å minske sårbarheten i infrastrukturen som næringslivet er avhengig av for å rapportere til, som Altinn og Skatteetaten.
Regnskap Norge: Fjern formuesskatten på arbeidende kapital21.9.2026 08:10:31 CEST | Pressemelding
Lavere formuesskatt er ikke nok. Så lenge norske eiere skattlegges for kapital som er bundet i bedrifter, investeringer og arbeidsplasser, svekkes både norsk eierskap og virksomhetenes mulighet til å investere. Regnskap Norge ber derfor Stortinget går lengre enn Skattekommisjonens forslag og avskaffe formuesskatten på arbeidende kapital.
Regnskap Norge: Tiltak mot Skattefunn-misbruk må være treffsikre6.8.2026 07:56:18 CEST | Pressemelding
Regnskap Norge støtter i sitt høringssvar flere av regjeringens forslag for å motvirke misbruk av Skattefunn-ordningen, men advarer mot tiltak som kan gjøre ordningen unødvendig krevende for seriøse virksomheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom