Regnskap Norge: – Velkommen til nytt forenklingsutvalg. Potensialet for besparelser er milliarder
8.10.2021 17:08:03 CEST | Regnskap Norge | Pressemelding

Regjeringen har i dag nedsatt et forenklingsutvalg som blant annet har følgende mandat;
- Foreslå innretning på det videre arbeidet med forenkling og god regulering av næringslivet
- Vurdere potensialet for ytterligere forenklinger for næringslivet
- Gi råd om forenkling og digitalisering
Viktig med både tillit og kontroll
– Regnskap Norge ønsker det nye utvalget velkommen. Med jevne mellomrom står forenkling på dagsorden og senest i 2018 overleverte vi en liste med 48 forenklingsforslag til regjeringen. Noen av forslagene er gjennomført, men mange gjenstår, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge: – Det er bra med oppmerksomhet om forenkling, men det holder ikke med gode ord. Næringslivet trenger handling. Dette handler nok også om å finne den rette balansen mellom kontroll og tillit. Uten tillit ender man opp med millimeterrettferdighet som skaper store administrative byrder og tilhørende kostnader.
– Jeg tar for gitt at det nye utvalget vil lytte til erfaring og gjennomtenkte forslag til forenklinger. Vårliste med konkrete forslag berører alt fra beskatning av naturalytelser, reise- og diettregelverk, regler rundt mvatil avskrivningssatser på driftsmidler. Alene forenklingsforslag vi har knyttet til reise og diett beregner vi vil medføre en kostnadsreduksjon for næringslivet på over ½ milliard kroner, avslutter Regnskap Norge-direktøren.
Nøkkelord
Kontakter
Lene N. SundalskleivKommunikasjonsrådgiver
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noBilder
Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Etterlengtet krafttak fra regjeringen – Regnskap Norge jubler for forenkling16.3.2026 12:12:09 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag lansert sin forenklingsstrategi for næringslivet. Regnskap Norge heier på regjeringens nye initiativ og håper på kutt i unødvendig byråkrati for landets små og store bedrifter.
Regnskap Norge inngår samarbeid med University of Oxford for å styrke kompetanseutvikling i KI-tidsalderen12.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Bransjeorganisasjonen Regnskap Norge og University of Oxford har inngått en avtale om et toårig forskningssamarbeid. Med støtte fra Regnskap Norge skal forskere fra Oxford undersøke hvordan regnskapsforetak tilpasser seg kunstig intelligens og arbeider med kompetanseutvikling blant ansatte.
Regnskapsbransjen setter standarden for likelønn og karriereutvikling8.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nye analyser viser at det ikke bare er lik lønn mellom kjønnene i regnskapsbransjen, men også at karriereopprykk lønnsmessig premieres likt. – Bransjen er et forbilde for likelønn og rettferdig karriereutvikling, sier administrerende direktør Rune Aale-Hansen.
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

