Regjeringsplattformen: Fornøyd med at forebygging og inkludering fortsatt prioriteres høyt

I den politiske plattformen som ble lagt fram i går, står det at regjeringens førsteprioritet i sosialpolitikken er å bekjempe fattigdom og helseproblemer, særlig blant barnefamilier.
– Vi vet at rundt 90.000 barn i dag lever i familier der de voksne har rusproblemer. Og for mange av de voksne, betyr rusen at de ikke klarer å være i jobb. Å styrke arbeidslivet som en arena for å jobbe med rus- og spillproblematikk, vil kunne gjøre mye både for barn og unges helse, redusere antallet som lever i fattigdom og bidra til et trygt og inkluderende arbeidsliv, mener Elisabeth Ege.
Hun er også glad for signalet om videre satsing på trepartssamarbeidet i norsk arbeidsliv, og mener at det legger grunnlaget for gode løsninger som gagner både arbeidstaker, arbeidsgiver og samfunnet for øvrig.
– Det å beholde folk i arbeid og unngå at de faller ut av arbeidslivet, er kostnadseffektivt. Om ansatte med rus- og spillproblem ikke får den nødvendige hjelpen tidlig, vil de trolig forsvinne ut i langtidsfravær. Det er derfor helt avgjørende at arbeidsplassen er en arena for å forebygge denne type problemer, og å håndtere dem på et tidlig stadium, understreker Elisabeth Ege.
Kontakter
Pål Henrik KristiansenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:936 49 264pal@akan.noSigny SvendsenKommunikasjonsleder
Tel:+47 905 06 133signy.svendsen@akan.noBilder

Om Akan
Akan kompetansesenter – Arbeidslivets kompetansesenter for rus- og avhengighetsproblematikk.
Vi setter ledere og medarbeidere i stand til å forebygge og håndtere problematisk bruk av alkohol, narkotika, legemidler og spill.
Akan kompetansesenter er en ideell organisasjon, som ble stiftet i 1963 og eies av Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO), Landsorganisasjonen i Norge (LO) og staten. Virksomheten finansieres av staten ved Helsedirektoratet, LO, NHO, samt egne kursinntekter.
Besøksadresse: Dronningensgate 13, Oslo
- Gevinsten ligger i åpenheten -
Følg pressemeldinger fra Akan
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akan på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akan
4 av 10 ledere dropper den viktige samtalen16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse gjort av Respons Analyse på oppdrag fra Akan kompetansesenter sier 4 av 10 ledere at de ikke tar en samtale med en ansatt, basert på en bekymring om alkohol- eller rusmiddelbruk.
Årets Akan-prisvinner er kåret!26.11.2025 12:39:09 CET | Pressemelding
Norske Skog Saugbrugs er årets vinner av Akan-prisen, som deles ut for 30. gang. -Dette er en viktig bekreftelse på at arbeidet vårt for et trygt, inkluderende og ansvarlig arbeidsmiljø gir resultater, sier Tore Østensvig, hovedtillitsvalgt Norske Skog Saugbrugs.
Når jobb og fremtid står på spill17.10.2025 16:00:00 CEST | Kronikk
Av Ine Weum, seniorrådgiver, Akan kompetansesenter NRK med flere har omtalt saken «Unge spiller mer kasinospill enn noen gang», en sak som gir grunn til ettertanke. Vi vet at problematisk pengespill koster samfunnet dyrt. Men vi snakker for lite om hva det koster den enkelte unge, konsekvenser for fremtiden og deres pårørende - og arbeidslivet som skal bære fremtidens velferd.
Siri Gåsemyr Staalesen er ansatt som ny direktør i Akan kompetansesenter23.9.2025 14:09:35 CEST | Pressemelding
Hun tiltrer stillingen 1. november 2025.
Sjefen din er trolig oftere fyllesyk enn deg12.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse fra Respons Analyse, gjennomført for Akan kompetansesenter svarer 14 % av norske arbeidstakere at de har vært mindre effektive på jobb, på grunn av alkoholinntak dagen før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
